kig. Ook soldaten van het 21ste Regiment de Ligne trokken in slagorde naar voren. Croisez les bajonettes! Tambours musique\ De hele dag duurt de slachting voort, 's Avonds, toen de stad in vlammen stond, noteerde een schrijver van de administra tie van het 21ste dat plombier Hendrik Rotte (Middelburg), boulanger Abraham de Hond en peintre Johan de Hond (beiden St. Maartensdijk) waren vermist.13' Ook het lle Regiment Huzaren nam deel aan de strijd. De volgende dag beslisten de Fran sen de slag in hun voordeel. De verovering van Smolensk diende uiteindelijk geen enkel strategisch doel. De Russen trokken zich ordelijk terug, achtervolgd door de Fransen op weg naar Moskou. Daarna kwam het op 7 september bij het dorp Borodino (135 kilometer ten zuid-wes ten van Moskou) weer tot een treffen. De verliezen werden geschat op 40.000 Russen en 50.000 Fransen. 25.000 gewonden ble ven onverzorgd achter op het slagveld.14' A. C. Greiwet van der Netten comman deerde het lle Regiment Huzaren en leidde het restant van zijn troepen de slag in met de woorden: Wij zijn hier het enige Hol landse regiment. Het is de eerste maal dat wij vechten onder de ogen van de Keizer. Denk aan ons roemrijk verleden en besef wel dat onze eer verloren is als wij ook maar één stap terugtrekken. Aan het einde van de veldslag had hij niet meer dan 46 man over. Daarvoor had het lle al zware verliezen geleden bij Schward- ino, toen tijdens de achtervolging van de Russen het regiment in een holle weg in een hinderlaag viel, waarbij 126 huzaren en 93 paarden de dood vonden.15' Op 14 september bereikte Napoleon de stad Moskou. Hij had gehoopt dat nu de Tsaar aan de onderhandelingstafel zou verschijnen om vrede te sluiten. Dit gebeurde niet, zodat Napoleon uiteindelijk besloot om de terugtocht te aanvaarden. Omdat inmiddels een groot deel van de stad was afgebrand en omdat hij besefte dat de aanvoerlijnen in de winter voor het aanvoeren van voorraden en manschap pen niet konden worden opengehouden, kon het leger niet in Moskou overwinte ren. De terugtocht tot Smolensk Op 19 oktober werd de terugtocht aan vaard. De effectieve sterkte van het leger dat Moskou verliet was ca. 95.000 man en bijna alle paarden waren dood. Langs de route lagen onderweg nog sterke bezet tingseenheden, waaronder de restanten van het 33ste, die zich steeds bij het terug trekkende leger aansloten. Op 9 november kwam de hoofdmacht aan Afb. 5. Terugtocht van Napoleon uit Moskou, door Adolf Northern. in Smolensk. Daar bleek dat de ruim 30.000 man die daar al lagen de aanwezige voorraden verbruikt hadden, zodat Napo leon besloot direct door te trekken. Op 17 november werd het 33ste Regiment Légère bij Krasnoï, ten zuiden van Smolensk, ingezet om de terugtocht van het leger te dekken.16' De winter was inmiddels ingevallen. Eén van de officieren van het 33ste, die het over leefde, schreef in een brief naar huis: Wij marcheerden 's morgens nimmer van ons bivouac of er bleeven tien a elf dooden van ons liggen van honger en koude. Op 16 november doorgemarcheerd, wanneer ons regiment door de cosakken geattaqueerd wierd en daarna infanterie tot versterking kreegen en toen volstrekt de overmagt had den. Het regiment na hardnekkige tegen stand konde zig op 't lest niet langer souti- neeren tegen een hevig mitraillevuur en de charges der cavalerie deed eindelijk 't quar- ree zij geformeerd hadden breeken en wie ren toen ter neder gesabeld.11'> 8

De Spuije | 2007 | | pagina 10