Er waren slechts 87 overlevenden, die alle maal in gevangenschap raakten. Van de Bevelanders heeft niemand het overleefd. Van Smolensk tot de Berezina Op 25 en 26 november werden de Neder landse pontonniers ingezet om twee brug gen over de rivier de Berezina te slaan. Hiervoor werd het nabij gelegen dorpje Studianka geheel afgebroken om aan het benodigde hout te komen, want bij het pas seren van de half dichtgevroren Dnjepr waren behalve veel karren, bagage en geschut ook de bruggentrein met twintig pontons achtergelaten. Vanwege het relatief vrij zachte seizoen (sinds 6 november bleef de temperatuur onder het nulpunt) waren de rivieren nog niet dichtgevroren, maar met ijsschotsen bedekt. Met het materiaal uit een zestal gereedschapswagens, die nog wel waren gered, konden de bruggen worden gebouwd. De chaos was compleet, omdat de restanten van de diverse korpsen, liefst allemaal tegelijk, de bruggen zo snel mogelijk wilden oversteken, op de hielen gezeten door de oprukkende Rus sen. Bij de bruggenbouw zijn alle Zeeuwse pontonniers, dus ook Laurens Berger uit Nieuwdorp, om het leven gekomen.18) Bij de verdediging van de bruggen werd ook het 124ste regiment de Ligne (zonder Zeeuwen) gedecimeerd. De legerkorpsen van de maarschalken Oudinot en Ney pas seerden als eersten de bruggen. Op 27 november volgde de Keizer met zijn nog bijna complete Garde en na het passeren van de resten van de achterhoede, onder bevel van maarschalk Victor, werden de bruggen in brand gestoken en vernield. Afb. 6. Slag aan de Berezina. Door J. Hoijnck van Papendrecht. De afbeelding maakt deel uit van de serie schoolplaten van J.H. Isings. (Collectie Historisch Museum De Bevelanden.) 9

De Spuije | 2007 | | pagina 11