Over Job Vijverberg (Oosterland), uit de zelfde compagnie als Jacob van Zweden, gaat het verhaal dat hij na het beleg van Stettin deserteerde en negen maanden als knecht werkte bij een Duitse molenaar in Gulikenland en pas in september 1814 thuis kwam, omdat hij niet op de hoogte was van de situatie in het vaderland.29' Van de 21 Bevelanders, die deel uit maak ten van het 124ste Regiment de Ligne staan er negen op de gemeentelijke vermistenlijs- ten en zijn er vijf overleden in het hospi taal. Over het einde van het beleg van Stettin verscheen in de Goesche Courant het vol gende bericht: Gisterochtend (6 december 1813) is einde lijk het vijandelijk garnisoen dezer vesting uitgetrokken, en heeft bij bataillons de wapens neergelegd. Het zelve bestond uit 7 Generaals, 533 Officieren en 7100 Onder officieren en gemeenen, waaronder 1400 Hollanders waren, die aanstonds onder groot vreugdegeroep de oranje cocarde opzettende, en verlangende om zich met hunne voor de vrijheid strijdende landgeno ten te gaan vereenigen. De Franse krijgsge vangenen zijn de Oder gepasseerd, en wor den naar de Weichel gebracht.30) Conclusie Lang niet alle Bevelanders zijn de grensri vier de Njemen overgestoken. Laten we ze de revue passeren dan zijn dat van het 21ste Regiment de Ligne dertien man, die voor een groot gedeelte op de terugtocht nog de bruggen over de Berezina zijn over gestoken. Er was slechts één overlevende. Met het 33ste Regiment Légère zijn negen Bevelanders meegetrokken. Niemand heeft zelfs maar de Berezina gehaald. De Beve landers die dienst deden bij het 124ste Regi ment de Ligne zijn Rusland geen van allen binnengetrokken, zij bleven als bezettings macht in Stettin. De vier Bevelanders, ingedeeld bij het 5e Regiment Artillerie a Pied, zijn in Rusland omgekomen, evenals de twee man van het 4e Regiment Cuiras siers, de twee man van het lle Regiment Huzaren en drie man van de Garde Impe riale. Slechts één Bevelander in het 14e Pal du train d 'artillerie Andries van Schaik (Drie wegen), en één Pontonnier Laurus Berger (Nieuwdorp), die beiden in Rusland zijn gebleven. Als laatste onderdeel het le Regiment Karabinniers, met twee man, Adriaan Schippers ('s-Heer Hendrikskinde ren) en Adriaan Boot (Wissenkerke). Alleen die laatste heeft het overleefd. Totaal hebben dus 37 Bevelandse lotelin- gen of hun remplacant aan de veldtocht deelgenomen, waarvan twee het hebben kunnen navertellen. Afb. 8. Sjako. Dit hoofddeksel werd gedra gen door een officier van het 124ste regiment infanterie. Dit regiment bestond vooral uit Nederlanders. Aan het begin van de Russische veldtocht leed het regiment bij Polotsk zware verliezen. Bij de verdediging van de linkeroever van de Berezina bleef er van de resterende tachtig man nog achttien man over. 13

De Spuije | 2007 | | pagina 15