Veldwachters in Yerseke Albert L. Kort Inleiding Wroeher was t'r op ielk durp 'n hemêênte- velwachter. Somtieds ao(n) twi durpen sae- men êên. D'r wazze(n) ok rijksvelwachters. De hemêêntevelwachter of durpsvelwach- ter wier deur de Kommesaorus van de Koonehinne an'esteld, mè wier - en dikkels was't hin vetpot - deur de hemêênte beta- eld. Ie droeh 'n doenkerblaeuw uniform mie 'n platte pette en 'n saobel in 'n schêêe an 'n rieme rond z'n lief. In de mêêste hevallen was t'n d'r ok nog hemêênteboode en anplakker bie. Vee jêren elee(n) most'n ok wè brieven ni Hoes of 'n aor durp brienge(n) en tehlieke 't antwoord mee- neme(n). Toen a in d'n lesten oorlog de rijk- speliesie wier in'evoerd, moste(n) de velwachters dibie dienst doe(n). 't Is wè zeeker dasse vroeher nie zövee p'rsessen schreeve(n) as noe.'1' Voor de ouderen onder ons zal de 'hemêên tevelwachter' nog een bekende verschijning zijn, zij het uit een verleden dat inmiddels ver achter ons ligt. In ieder dorp liep er wel een rond. Gekleed in een blauw uniform en gewapend met een sabel, een potlood en een zakboekje was hij verantwoordelijk voor de handhaving van de openbare orde. Terwijl sommige dorpen het noodgedwon gen met één veldwachter moesten doen, hadden grotere plaatsen er soms wel twee of zelfs drie in dienst. De jongeren kennen de veldwachter uit sluitend nog uit verhalen. Wie kent niet de avonturen van Dik Trom, die het leven van veldwachter Flipsen tot een hel maakte? En wat te denken van de eertijds zo popu laire televisieheld Swiebertje, die het regel matig met Bromsnor aan de stok kreeg en de veldwachter meer dan eens in de luren legde? In dit artikel maken we kennis met veld wachters uit Yerseke. Dat de keuze op dit dorp viel, is niet geheel toevallig. Yerseke was een plaats, die vanaf het einde van de negentiende eeuw als gevolg van de opbloeiende oester- en mosselcultuur een stormachtige groei doormaakte en waar de ordehandhaving de gemeentebestuurders voor de nodige problemen plaatste. Waren de veldwachters in Yerseke in de ogen van de autoriteiten voor hun taak berekend? Zo niet, waarom niet? Wat werd er gedaan om verbetering in de situatie te brengen? Had den deze maatregelen succes? Voordat we deze vragen kunnen beantwoorden, moeten we eerst een paar woorden wijden aan de algemene geschiedenis van de veldwacht. De veldwacht Tot de Franse tijd was het de schout, die belast was met de handhaving van de openbare orde in de dorpen. Hij waakte tegen wetsovertredingen, spoorde strafbare feiten op, deed daarover met de schepenen uitspraak en legde boeten op. Leiding van het onderzoek en de ordehandhaving waren in één hand. Het aantal politieamb tenaren was gering. Van een preventieve politie was geen sprake, het eigenlijke poli tiewerk werd uitgevoerd door leden van de plaatselijke schutterij of nachtwacht. Met de Franse Revolutie veranderde er het een en ander. Het gemeentebestuur kwam vanaf 1795 in handen van een maire (bur gemeester) en in 1810, nadat ons land was ingelijfd door Frankrijk, deed de veldwach ter ('garde champêtre') zijn intrede in Nederland. Werd de handhaving van de orde in de steden van het land toever trouwd aan 'agenten en dienaren van poli tie', in de dorpen waren het de veldwach ters die hiermee werden belast. Na het herstel van de Nederlandse onaf hankelijkheid in 1813 kwam er weinig ver andering in deze situatie. De burgemeester bleef het hoofd van de politie en de gemeenteveldwachter werd op zijn voor dracht door de gouverneur (vanaf 1851 de commissaris van de koning(in)) benoemd. De Zeeuwse veldwachters waren tot 1851 in twaalf brigades verenigd. Aan het hoofd van iedere brigade stond een brigadier veldwachter. De gemeenten op Zuid-Beve land behoorden tot de zesde en zevende bri gade. Kloetinge, Kattendijke, 21

De Spuije | 2007 | | pagina 23