Afb. 2. Twee veldwachters uit Schore. Links veldwachter M. Hennekam, die in 1898 zijn vader H. Hennekam (rechts) opvolgde. M. Hennekam was afkomstig uit Boschkapelle (Zeeuws-Vlaanderen) waar hij in 1893 was benoemd tot veldwach ter. In 1898 was hij in opspraak gekomen, omdat hij een overtreding zou hebben uitgelokt. Het was echter een nauwgzet veldwachter en daarom kreeg hij geen ontslag. In plaats daarvan werd hij naar Schore verplaatst. (Particuliere collectie.) salarissen van de veldwachters werden opgetrokken en de gevolgen van de land- bouwdepressie op het platteland steeds duidelijker zichtbaar waren, gaf een baan als veldwachter bestaanszekerheid. En dat laatste was belangrijk, zeker voor de dui zenden landarbeiders en kleine ambachts lieden die als gevolg van de economische crisis in hun bestaan werden bedreigd. Misschien was de materiële zekerheid van het ambt voor Pieternella van Nieuwen- huijzen zelfs wel de belangrijkste overwe ging om in 1897 met veldwachter H.Th. Klooster uit Dreischor (Schouwen-Duive- land) te trouwen. Pieternella's moeder gaf haar in elk geval de raad geen moment te aarzelen: 'neemjie dien, dan bin jie onder dek, jah.'a) Na het afleggen van een vergelijkend exa men in het gemeentehuis, waarbij onder meer de lees- en schrijfvaardigheid van de kandidaten werden getoetst, kwam de bur gemeester met een definitieve voordracht. De gouverneur bepaalde uiteindelijk op wie de keuze viel en dit hoefde niet altijd de eerst voorgedragene te zijn. De kleding van de veldwachter, achtergela ten door zijn voorganger, bestond uit een jas, een rok, een buis, een paar slobkousen en een lange broek, donkerblauw van 24

De Spuije | 2007 | | pagina 26