Reacties van lezers Oud-Sabbinge kan achtste eeuwfeest vieren Van de heer M. C. de Schipper kregen we een reactie naar aanleiding van het artikel 'Schermutselingen bij Camperlandsche Veer op 13 december 1813'. Zijn aandacht werd getrokken door de passage: 'De commandant van de Fransen die met een onderofficier een eind voor de soldaten uitliep werd door Marinus Janse de Nooijer veerman van het Camperlandsche Veer) en Jan Mulder (timmermansknecht te Wissen- kerke) aangevallen met hooivorken en ont wapend.' Hij schrijft daarover: 'In Wissenkerke woonde vroeger een goede bekende van ons, Marinus de Nooijer, wiens vader even eens veerman tussen Kamperland en Veere was. Laatstgenoemde is, zoals hij ons ver teld heeft, bij de uitoefening van zijn beroep omstreeks het jaar 1900 verdron ken. De genoemde zoon die in Wissenkerke woonde was fruit- en groentekweker en had vier zoons die hem in het bedrijf opvolgden. Ook was hij gemeenteraadslid en korte tijde wethouder. Zijn oudste zoon Adriaan, was eveneens raadslid en wethou der. Hij is kort geleden overleden. De andere drie zonen wonen nog altijd in Wis senkerke. Er is weinig twijfel aan dat het hier gaat om afstammelingen van de vechtersbaas in het artikel.' De schrijver van het artikel, J. van Haver, heeft na kunnen gaan dat het de veronder stelling van de heer De Schipper juist is. Wel is gebleken dat niet de vader, maar de grootvader van Marinus de Nooijer ver dronken is. Dat was een zoon van de in het artikel genoemde 'vechtersbaas'. De gene alogie De Nooijer vermeld daarover: 'Jan de Nooijer, veermansknecht, geboren te Wissenkerke. Aktenr. 23 op 5 april 1814, gedoopt te Wissenkerke op 10 april 1814, verdronken te Wissenkerke. Aktenr. 124. Gevonden in de Kaai op 6 november 1863, 49 jaar oud, zoon van Marinus Janse de Nooijer en Jannetje Adriaanse de Nooijer.' Op 13 februari 2008 kunnen de tweehon derd inwoners van Oud-Sabbinge vieren dat het 800 jaar is geleden dat dit gehucht voor het eerst werd genoemd. Albert Meijer (hoofd Archieven Collecties van het Zeeuws Archief) bevestigt dat in een docu ment in de collectie van het Zeeuws Archief de naam Sabbinge voor het eerst wordt genoemd op 13 februari 1208. Op die datum is Egidius van Sabbinge in Middelburg getuige bij het opstellen van een oorkonde waarin Graaf Willem I en zijn vrouw Aleid de abt van Middelburg schulden kwijtschelden. Het goed bewaard gebleven en in het Latijn gestelde schrijven behoort tot de oudste stukken waarover het Zeeuws Archief beschikt. Het is de eerste schriftelijke vermelding van de naam Sab binge. Albert Meijer: 'Oud-Sabbinge heeft op 13 februari 2008 reden voor een feest'. Cineact Oud-Sabbinge maakte een repor tage over dit zeldzame archiefstuk. U kunt dit verslag zien en lezen op: http://www.oud-sabbinge.nl Voor inlichtingen: Wiert Omta 0113-581110. 33

De Spuije | 2007 | | pagina 35