vrouwen bleven met hun kinderen een zaam aan de wal en stonden duizend ang sten uit. Ook zij moesten werken. In lood sen en oesterkelders, en zij moesten leuren met zware manden vis. De nog resterende schepen hebben de tand des tijds doorstaan en de stichting is de trotse bezitter van twee hoogaarzen en een hengst. Deze schepen zijn in de vaart gebracht en op deze manier kan iedereen van die prachtige boten genieten en er eventueel op varen. Ook kun je genieten van de cultuur die de schepen om zich heen hebben zoals de geur van pek en teer, net ten en vis. Bij waldemonstraties komen daar nog eens bij: de scheeps modellen, kennis en vaardig heden, gereedschap, wer kruimten en scheepshellingen. Verder ook nog de zeemans liedjes en de lekkerbekjes. Een van de schepen is 'Alcyon' genaamd. Een eikenhouten hoogaars van 13.85 meter, gebouwd in 1928. Dit schip is op stapel gezet als visserman maar afgebouwd als jacht. Vol gens de stichting is Alcyon de Latijnse naam voor ijsvogel. Dit is correct maar die naam heeft een diepere betekenis en het is zelfs een zeer bijzondere naam voor het vlaggenschip van de Stichting Behoud Hoogaars. Alcyone is de dochter van Aeo lus de god van de winden. Na een tragische gebeurtenis hier op aarde werd zij door de goden in een ijsvogel veran derd en na haar dood vinden we haar terug als helderste ster in de Plejaden. Voor een beschrijving van haar levens loop is Ovidius aan te bevelen. De schipper van de 'Alcyon' is een benijdenswaardig mens: hij vaart op voorspraak van de dochter van de god der winden en hij heeft een eigen ster om zijn koers te bepalen. Afb. 1-2. Rondleiding op de Werfv/h Meerman. (Foto's C. de Vries.) De andere schepen zijn de Ye 36 de 'Andries Jacob', een houten visserman hoogaars gebouwd in 1900 en de Th 49 de 'Drie Gebroeders' gebouwd in 1908. Indrukwekkend was de uitleg en de bezich tiging van de werf en de schepen. De stich ting heeft zo'n 100 vrijwilligers die al het werk doen zoals restauratie, onderhoud, varen, administratie, public relations en noem maar op. Er wordt veel kennis opge daan en de vrijwilligers zijn ervaren scheepstimmerlieden en schippers gewor den. Petje af voor de SBH 35

De Spuije | 2007 | | pagina 37