Boekindruk Het bijbelboek Job in het Zuid-Bevelands dialect. Erme Job, door Quidam (H. de Vos), ISBN 90-807438-3-6, prijs euro 8,95. Het boek is te bestellen bij de uitgever: Siguitsedijk 29, 4434 NB Kwadendamme, tel. 0113-649993, of in de boekhandel. Het is ook verkrijgbaar tijdens de jaarvergadering op 16 maart 2007. Het bijbelboek Job, in de Statenbijbel het achttiende en in de Willibrordbijbel het tweeëntwintigste boek van het Oude Testa ment, ontleent zijn naam aan de hoofdper soon, Job. Deze Job was de man die door God (en de duivel) als geen ander tot het uiterste werd beproefd. Zijn leven wordt ons voorge houden als het ultieme voorbeeld van een volhoudend, maar ook vaak ongeduldig gelo vige. Historisch is er niets over Job bekend; het verhaal zegt alleen dat hij in het land Uz woonde. Job behoort tot de zogeheten wijs heidsliteratuur, net als de boeken Spreuken en Prediker. Het wordt gerekend tot de hoogtepunten van de wereldliteratuur, de poëzie is van hoog niveau. Het is moeilijk vast te stellen wanneer en door wie het boek is geschreven. Op grond van de thematiek en het taalgebruik zou het boek zijn huidige vorm hebben gekregen tussen de vijfde en de derde eeuw voor Christus. In de tekst spelen steeds tegenstellingen: licht en duisternis, leven en dood, goddelijke almacht en menselijke onmacht, rechtvaar digheid en onrechtvaardigheid, onschuld en schuld, wijsheid en onwetendheid. In ons dagelijks taalgebruik is Job tot een goede bekende van ons geworden: hij is zo arm als Job (hij bezit niets meer); een Jobs tijding (een kwade boodschap die gebracht wordt); hij zit daar als Job op de mesthoop (hij zit daar diep bedroefd); Jobsvrienden (mensen die zich als vrienden voordoen, maar die, als het er op aankomt, toch de ware vrienden niet zijn); hij heeft het verdra gen met Jobsgeduld (met uiterst gelijkmoe dige volharding). Overigens is de laatste uit drukking wel enigszins merkwaardig, want hoewel Job inderdaad uitgesproken volhar dend is, blijft zijn gemoed daarbij bepaald niet onberoerd. Hans de Vos heeft de moed en het doorzet tingsvermogen gehad om het boek Job te vertalen in het Zuid-Bevelands. Volgens het voorwoord bij 'Erme Job' heeft hij zich daar bij steeds gebaseerd op de oorspronkelijke Masoretische tekst, zoals deze staat uitge werkt en beschreven in één van de dikke handboeken van de United Bible Societies. Daarnaast gebruikte hij de uitgebreid toege lichte NET Bible, de Nederlandse Nieuwe Bijbelvertaling en de bekende poëtische vert aling van Drijvers Hawinkels. Tenslotte werd hij bijgestaan door een gemengd lezer spanel van dialectkenners en theologen. Het is, kortom, beslist een verantwoorde vert aling te noemen. We citeren hier uit het begin (Job 1:6-11): Op 'n dag wazze d'iengelen aolegaere saemen'e- komme bie d'n EÊR. En d'n duvel was ok mee'ekomme. D'n EÊR vroog an d'n duvel: 'Waèr ei jie noe ezete?' En d'n duvel zei trug tegen d'n EÊR: 'Ik zomoe 'n bitje ginsende- weer eloape, over eêl de waereld.' Toen zei d'n EÊR tegen d'n duvel: 'En ei jie m'n knecht Job ok ezië? Zo een is t'r op de waereld gin twidden; 'n eêle goeie vent, rechtvaardig en godvruchtig, en ie doe nooit gin kwaed.' Mae d'n duvel zei tegen d'n EÊR: 'Das toch nie voe niks da Job zo godvruchtig is? Jie ei bie um rondom eêl z'n spul en z'n uus'oüwen ommers 'n doorn'aege ezet? J' ei aol 't werk van z'n anden ezegend, en z'n bezit groei uut over 't eêle land. Maer a jie noe 's j'n and uutsteekt en aoles dat a t'n ei wigpakt, ja dan za t'n je vlak in je gezicht uutvloeke.' En uit het eind (Job 42:7-9): En nae da d'n EÊR dat aolemaèle ezeid ad tegen Job, toen zei d'n EÊR tegen Elifaz de Temaniet: 'Ik bin gloeiendig kwaed op joe en joe twi maats, wan j' me mie joldere woorden gin recht edae, Hek as a m'n diënstknecht Job da dee. Neem dus moe 's zeven stieren en zeven ram men, gaè t'r mie naè m'n knecht Job, en offer daè voe j'n eigen 'n brandoffer. M'n diënst knecht Job za dan voe jolder bidde, en ik za 'n ver'oöre, om jolder nie je verdiénde loön te geven. Wan j' me mie joldere woorden gin 37

De Spuije | 2007 | | pagina 39