Sporen van de katholieke eredienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken recht edae, liek as a m'n diënstknecht Job da dee.Dus Elifaz de Temaniet, Bildad de Soe- achaar en Zofar de Naameeër gienge op pad, en ze deeë wat a d'n EÈR ezeid ad. En Job z'n gebed wier deur d'n EÊR ver'oörd. Als u er aan begint, is het lezen en blijven lezen. Zonder overdrijving kunnen we name lijk stellen dat van het vele dat er de laatste jaren in dialect gedaan wordt - gesproken, gedeclameerd, gezongen, geschreven - de proeven van bekwaamheid van Hans de Vos echte juweeltjes zijn. Na Prediker in 2002 (Aol voe niks, zei Prediker) en het Evangelie van Thomas in 2003 ('t Vuufde Evangelie), in 2006 dus Job (Erme Job). Iedere rechtgeaarde Bevelander wordt van harte aanbevolen om van Erme Job in zijn of haar 'moers taele' kennis te nemen. G.J. Lepoeter G.J. Lepoeter Onder deze titel is in november 2006 een themanummer van het bulletin van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken versche nen. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken is ruim dertig jaar geleden opgericht. Gedu rende deze hele periode heeft de stichting zich beijverd om waar mogelijk medewer king te verlenen aan het behoud van kerk gebouwen met een historische waarde in de provincie Zeeland en om de publieke belang stelling voor de problematiek van de histori sche kerkgebouwen te stimuleren. Voor het eerst in dertig jaar is er een thema nummer van het bulletin verschenen. Alle 54 kerken die in Zeeland nog geheel of ten dele uit de Middeleeuwen dateren, zijn door de auteur dr. Regnerus Steensma bezocht en onderzocht. De neerslag van zijn onder zoek geeft een volledig overzicht van de ele menten en onderdelen die verwijzen naar het gebruik voor de katholieke eredienst. Verder zeer gedegen achtergrondinformatie en een prachtige serie illustraties in kleu rendruk. Dit bulletin biedt de aandachtige lezer de mogelijkheid om de betreffende ker ken met andere ogen te bekijken. Het is opvallend dat de oude kerken op Zuid-Beveland een belangrijke rol in het geheel spelen. In afwijking van de gangbare, voor de dona teurs van de stichting bestemde nummers van het bulletin, is van dit themanummer tevens een handelseditie verschenen. Exem plaren zijn voor een bedrag van 7,95 te koop bij de boekhandels De Drukkerij te Middelburg, De Koperen Tuin te Goes en De Vries te Zierikzee. Afb.l. Kapelle. Kopje op de koorbank tussen twee zitplaatsen. (Foto uit het themanummer.) 38

De Spuije | 2007 | | pagina 40