Afb. 2. Schetsontwerp door architect H. van der Kloot Meyburg van de in 1917 gebouwde N.H. kerk. In het begin van de achttiende eeuw werd het dorp opgeschrikt door het feit dat een aantal bewoners werd beschuldigd van tovenarij en in 1715 werd de predi kant getrakteerd op een pak slaag door de wagenmaker Pieter Bost. In 1917 werd de eer ste steen gelegd voor een (nieuwe) kerk van de Her vormde Gemeente. De Gereformeerde Gemeente werd in 1841 bij Koninklijk Besluit erkend en kreeg ook toestem ming tot het stich ten van een eigen kerkgebouw. Aan het onderwijs wordt veel aandacht besteed in het boek. In 1901 kwam er een bewaarschool op het dorp, vooral bedoeld om de kinderen van landarbeidsters op te vangen. In de zomermaanden werkten ze als veldarbeidsters op het land. Hun kinde ren werden meestal thuis opgesloten omdat ze geen geld hadden om een oppas te betalen. De bewaarschool moest een einde maken aan deze wantoestand. In 1830 werd een al bestaande lagere school opgekocht door de gemeente en in 1858 kwam er een christelijke school. Katholieke leerlingen bezochten de RK school in 's-Heerenhoek. Behalve aan het onderwijs en de kerken besteed de schrijver aandacht aan de havens en veerdiensten, de meestoven, her bergen en de Franse bezetting (Napoleon). Op het einde van de Tweede Wereldoorlog is er hard gevochten rondom het dorp. Het was het meest getroffen dorp in de gemeente 's-Heer Arendskerke. Bij de gemeentelijke herindeling van 1970 werd Nieuwdorp een van de dorpen van de gemeente Borsele. Je moet maar geluk hebben: door de indeling bij Borsele beschikt het dorp nu over zijn eigen geschiedenis, vastgelegd in dit boek. Hugo de Potter Afb. 3. Melkboer Jan Witte met zijn gezin en paard Rita voor de winkel. Achter de grote deur stond vroeger het brandweermaterieel. 40

De Spuije | 2007 | | pagina 42