Afb. 4. Moskou 8 oktober 1812, tekening door Christian Wilhelm Faber de Faur (1780-1857). Faber de Faur was een Franse artillerist, kolonel en begenadigd tekenaar. Als deelnemer aan de oorlog in 1812 vormen zijn naturalistische tekeningen (in totaal meer dan 100) een belangrijk ooggetuigenverslag. Eerste publicatie 1831-1834. lengte van tien kilometer met ruim 35.000 karren, reservepaarden, officierskoetsen, slachtvee, ambulancewagens, marketent sters en voertuigen om de geroofde buit terug te brengen; er waren kanonnen en de trein van ammunitiekarren was vijf kilo meter lang.u> Allereerst ging het naar Wilna (Vilnius), de hoofdstad van het tegenwoordige Litou wen. Het leger marcheerde dagenlang in een verstikkende stofwolk over slechte wegen door een eentonig landschap met zandige heuvels en donkere bossen. Er was te weinig drinkwater. Door het drinken van slecht water sloeg de dysenterie grote gaten in de gelederen. Binnen veertien dagen had het leger al 135.000 man verlo ren door ziekte en desertie. Elke mars kost meer mensen en paarden dan een stevig gevecht verzuchtte een officier. Toen het leger Wilna binnentrok waren de Russi sche troepen verdwenen en stonden de grote opslagplaatsen in lichterlaaie, zodat dit voor Napoleon onontbeerlijk depot ver loren was. Ruim 30.000 gewonden en kreu pelen overspoelden de hospitalen in Wilna.121 Tegen het einde van de zomer was de effec tieve sterkte van het leger gehalveerd en was door een fataal beleid een begin gemaakt met het slachten van de trekpaar den voor de nodige four age. Het Russische leger trok zich steeds verder terug, waarbij alle achtergelaten voorraden werden vernietigd. Pas op 17 en 18 augustus vond er een bloe dig treffen plaats, bij het veroveren van de stad Smolensk. In de vroege morgen werd de stad aangevallen; de kanonnen bulder den, de Russen verdedigden zich hardnek- 7

De Spuije | 2007 | | pagina 9