Scheepswerf v/h Meerman te Arnemuiden Cees de Vries De buiten-Bevelandse reis van 25 novem ber jl. ging ditmaal naar onze overbuur man, het voormalige vissersdorp Arnemui den. Daar houdt de Stichting Behoud Hoogaars op de oude scheepswerf van Meerman domicilie. Het onderkomen is nog niet geheel gerenoveerd maar het is er droog en warm en de koffie smaakt goed. Het uit ongeveer zestig personen bestaande gezelschap werd gastvrij en enthousiast verwelkomd door Ria Geluk, voorzitter van de stichting, in gezelschap van enkele bestuursleden c.q. vrijwilligers. Ria Geluk gaf uitleg over het belang van de stichting, de ontwikkelingen die vanaf 1990 hebben plaatsgevonden en schetste de huidige situatie. Voordat in Zeeland ook maar enige inte resse bestond voor de voormalige 'bruine vloot' en in het bijzonder de hoogaars was de Antwerpse conservator van het Scheep vaartmuseum van Antwerpen, Jules van Bylen, bezig met het verzamelen van gege vens over de hoogaars en andere zeilsche pen. Hij ondervroeg jarenlang vissers en scheepsbouwers, tekende en nam de maten van de talrijke wrakken die hij op een schor of tegen de wal aantrof. Deze werk zaamheden hebben geleid tot veel publica ties waaronder zijn standaardwerk 'De hoogaars en de visserij van Arnemuiden' De stichting is vanaf 1990 in de voetsporen van Van Beylen getreden en is enthousiast en vakkundig bezig het erfgoed van de Zeeuwse visserij voor de volgende genera ties te behouden. In Zeeland varen nog een tiental hoogaar zen. Dit is nog maar een klein deel van de eens zo grote vloot welke uit ongeveer dui zend schepen bestond. Het moet een prach tig gezicht zijn geweest, al die zeilschepen op de Zeeuwse wateren. Het was echter niet alleen romantiek wat de klok sloeg. Het vissersbestaan was hard en gevaarlijk en er was een schrijnende armoede. Maar de vissers beleefden ook veel vrijheid. De 34

De Spuije | 2007 | | pagina 36