Inhoud Woord vooraf Woord vooraf1 Bevelanders aan de Berezina Jan de Ruiter2 Maria de Mulder/ W.P. den Toom 18 Nieuws uit het museum 19 Veldwachters in Yerseke Albert L. Kort 21 Reacties van lezers 33 Oud-Sabbinge kan achtste eeuwfeest vieren33 Scheepswerf v/h Meerman te Arnemuiden Cees de Vries 34 Jobs tranen Frank de Klerk36 Boekindruk: Erme Job G.J. Lepoeter37 Sporen van de katholieke eredienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken G.J. Lepoeter 38 Boekindruk: Nieuwdorp Hugo de Potter39 Na een lange en soms moeizame zoektocht langs Nederlandse en Franse archieven, presen teert Jan de Ruiter in deze Spuije de eerste resultaten van zijn onderzoek naar de Beve landse deelnemers aan de Russische veldtocht. Vaak gedwongen, maar soms ook vrijwillig gingen tientallen jongemannen, de lotelingen, uit deze streek met het Franse leger hun noodlot tegemoet. We kunnen ons nauwelijks een voorstelling maken van de ontberingen, de kou en het geweld waar ze, vooral tijdens de terugtocht, mee te maken kregen. Die omstandigheden eisten een zware tol. Achter veel namen van de Bevelandse soldaten staat dan ook Perdu dans la campagne de 1812 en Russie. In dit artikel krijgen we een boeiend beeld van de kleine man die het slachtoffer wordt van de grote geschiedenis. Verder in deze Spuije het relaas van de veldwachters van Yerseke, geschreven door Albert L. Kort. Zijn keuze voor Yerseke is geen toeval, want deze plaats maakte vanaf het einde van de negentiende eeuw, als gevolg van de opbloeiende oester- en mosselcultuur, een stormachtige groei door en de ordehandhaving plaatste de gemeentebestuurders voor de nodige problemen. We lezen over de ontwikkelingen die het veldwachtersambt in de loop der jaren doormaakte en over de mensen die het vervulden. Met meer of soms, helaas, minder succes. Het artikel kan gezien worden als een voorproefje van de lezing die door Albert Kort tijdens de jaarvergadering gehouden zal worden. Hij zal gedurende deze avond vertellen over: Veldwachters in Zeeland, toegespitst op Zuid- en Noord-Beveland, ook Yerseke, Rilland, Kruiningen en Krabbendijke komen aan bod. Met deze artikelen en de andere bijdragen wensen we u weer veel leesplezier. Evenals vorig jaar is het activiteitenprogramma los bijgesloten. Er is weer een groot aantal lezingen en excursies gepland. Te beginnen met de hierboven genoemde jaarvergadering op 16 maart in Zaal Amicitia in Kloetinge, aanvang 19.30. De redactie De kwitantie voor uw bijdrage over 2007 is bijgesloten in dit blad. 1

De Spuije | 2007 | | pagina 3