Boekindruk Nieuwdorp: nieuw dorp in de Kraaijerts. Auteur J. de Ruiter. Geschreven in opdracht van het gemeentebestuur van Borsele. Uitgegeven door de Koperen Tuin in Goes. Te koop in de boekhandel en bij de gemeente Borsele voor 19,50. Na het verschijnen van dit boek heeft de schrijver er nog twee te gaan en dan zullen alle dorpen van de gemeente Borsele over hun eigen geschiedenis in boekvorm kun nen beschikken. In de inleiding geeft de schrijver een kort overzicht van de geschiedenis van het dorp. Het ontstond na 1642 in de West-Kraaijert- polder, op een stuk land dat niet geschikt was voor de landbouw. Omstreeks 1700 bestond het dorp (woonge meenschap) uit een twintigtal huisjes die gegroepeerd waren rondom een plein. Aan het plein waren ook een herberg, een smidse en een wagenmakerij gevestigd. Nieuwdorp was geen zelfstandige gemeente maar behoorde bij 's-Heer Arendskerke. De bevolking bestond hoofdzakelijk uit boe ren, arbeiders en dagloners. De rijke boeren woonden op hun grote hofsteden rondom het dorp. Er was geen kerk, geen school, zelfs geen molen. Iedere samenbindende factor ontbrak. Hierdoor was en bleef een grote scheiding tussen rijk en arm bestaan. Mogelijkheden om elkaar te ontmoeten waren in het dorp niet aanwezig. Pas in de negentiende eeuw ontwikkelde Nieuwdorp zich tot een echt dorp met school, kerk en windmolen. Deze waren weer een stimulans voor de verdere groei. Om de bevolkingsgroei op te vangen wer den nieuwe woonwijken aangelegd, zoals Citadel en Coudorp. In de eerste helft van de twintigste eeuw was Nieuwdorp uitgegroeid tot een echt dorp met niet minder dan drie kerken, twee scholen, twee molens, veel winkels, werkplaatsen en een landbouwhaven. De auteur geeft ook een beschrijving van de ontstaansgeschiedenis van het gehele gebied, die gaat terug tot in de Romeinse tijd. Hij verwijst eveneens naar de belang rijke rol die de vele ambachtsheren en latere regentenfamilies in de loop der eeu wen gespeeld hebben. Speciale aandacht wordt besteed aan het kerkelijk leven in Nieuwdorp. Opvallend is dat in de Kraaijertpolders vooral Katholie ken woonden en in het dorp Gereformeer den. Tot 1914 waren de inwoners van Nieuwdorp voor hun kerkelijke verplichtin gen aangewezen op het verre 's-Heeren- hoek. Of het aan de aard van de bewoners lag of aan de afwezigheid van direct toezicht door kerkelijke auto riteiten is niet duide lijk maar het dorp telde nogal wat zon daars. Drankmis bruik, onderlinge ruzies en verstoring van de zondagsrust kwamen er regelma tig voor. Afb. 1. De Coudorpsedijk omstreeks 1930. (Foto's uit het boek.) 39

De Spuije | 2007 | | pagina 41