Bevelanders aan de Berezina Jan de Ruiter Bij het Decreet van Rambouillet, d.d 9 juli 1810 werd het Koninkrijk Holland bij het Franse Keizerrijk ingelijfd. Op 18 augustus tekende Napoleon een decreet, waarbij de Nederlandse troepen opgingen in het Franse leger. Met deze beroepsmilitairen als bijdrage aan zijn leger stelde Napoleon zich niet tevreden. Hij wilde dat het inge lijfde grondgebied tevens dienstplichtigen leverde. Op 3 februari 1811 traden de Franse Conscriptiewetten hier in werking. Bij brief van 11 februari gaf de Prefect van het Departement Les Bouches de l'Escaut bevel aan de maires in Zeeland om in het openbaar aan te kondigen dat alle jonge mannen van de jaarklasse 1808 zich moes ten laten inschrijven. De conscriptie Volgens dit stelsel werd per jaarklasse een vast aantal twintigjarigen opgeroepen, evenredig aan het inwonertal van de Arrondissementen en Kantons van het betreffende Departement en geselecteerd door middel van loting. Het was dus geen persoonlijke dienstplicht, maar een streek gebonden dienstplicht. Er was daarom voorzien in een plaatsver vangingsregeling, waarbij een zo geheten remplacant, tegen betaling, de diensttijd van een loteling op zich nam. Napoleon heeft in een snel tempo driejaar klassen uit de bezette en ingelijfde gebie den opgeroepen. Voor Zeeland (minus Zeeuws-Vlaanderen, dat al eerder bij Driewegen Oproep inschrijving lichting 1808 Nr. 7 Wij Maire van de Commune Driewegen gesien hebbende een circulaire van den Heer Prefect van den 11 Februarij 1811, waar bij de Maires worden aangemaand tot de lijst der concriptie 1811. Enfin, soo waarschouwt hij met desen alle Jonge Lieden geboren van den 1 Januarij tot en met ultimo December 1788, om zig te komen aan geven ter Marie van Driewegen uiterlijk voor of op den 25 Februarij 1811, als mede worden alle ouders en voogden van Jongelieden in gemelden jare geboren Ernstig vermaant om de zelve ter Mairie te komen aangeven onverschillig in welke Com mune de Jonge Lieden sig mogten ophouden, op poene van de nalatige zullen vallen in de straffen daar op bij Wet bepaalt. Driewegen de 20 Februarij 1811 G. Nijsse Az. Maire Bron: Gemeentearchief Borsele, Archief Driewegen inv. nr. 47, correspondentie 1811. In dit artikel zal worden ingegaan op de lotgevallen van de jongens uit de Bevelan- den, die als loteling werden opgeroepen om dienst te doen in één van de vele onderde len van het leger van Napoleon en die met de Grande Armée aan de veldtocht naar Rusland hebben deel genomen. Frankrijk was ingelijfd) betekende het dat er van de lichting 1808, dus geboren in het jaar 1788, een contingent van 120 man moest worden geleverd. Voor de Bevelan- den waren dat 34 jongens. Veertien uit het Kanton Goes, negen uit het Kanton Hein- kenszand, vijf uit het Kanton Kruiningen 2

De Spuije | 2007 | | pagina 4