Afb. 3. Het dorp Kruiningen omstreeks 1915. (Collectie J.C. Lindenbergh.) eene amputatie boven de knie met goed gevolg ondernam.'10) Dat zijn aanwezigheid in Kruiningen al snel in een behoefte voorzag, kunnen we ook opmaken uit zijn verslag voor de Pro vinciale Commissie over het jaar 1835. Hierin gaf hij een uitvoerig overzicht van 'drie der voornaamste ziektegeschiedenis sen' die hij in dat jaar behandeld had. Tevens gaf hij aan 47 verlossingen gedaan te hebben.11' In 1836 gebeurde er echter in Kruiningen iets, dat gaandeweg zou blijken voor het verdere leven van Jacobus Maarten Vane van doorslaggevende betekenis te zijn. In dat jaar vestigde zich namelijk de medici- nae doctor (tevens Artis Obstetriae doctor voor het platteland) W.J. Janssen in het dorp.12' Dat bleef niet onopgemerkt. Dokter Janssen was een man van allure, die zich intensief bezig hield met het maatschappe lijke en sociale leven in het dorp en die zich liet voorstaan op zijn brede algemene ont wikkeling en zijn Bourgondische levens wijze. Geheel in zijn stijl zorgde hij voor de oprichting van een sociëteit en kaartgezel- schappen. Dat hij de drank vaak rijkelijk liet vloeien kan geen verwondering wek ken. Het hoorde erbij en het was inherent aan zijn manier van leven. De vrijgezel Jacobus Maarten Vane wilde niets liever dan zich aan zijn geleerde col lega-medicus spiegelen en optrekken. Hij slaagde er inderdaad in om met dokter Janssen een vriendschappelijke relatie op te bouwen. Naane vond het goed te toonen, dat hij diens gelijken wilde zijn in fatsoen en vertering en wijndrinken. Dat was zijn ongeluk! De zwakke stumper kon er niet tegen en zoo als doorgaans bij hen, die het geld ontzien, op den wijn volgde brandewijn en op het matig gebruik het misbruik.'13) Geen wonder dat zijn praktijk er hoe lan ger hoe meer onder te lijden had. Tijdgenoot Jan Adam Geill, die vanaf 1840 heel- en vroedmeester in Waarde was en de gang van zaken van dichtbij meemaakte, was niet mals in zijn beoordeling van de handel en wandel van dokter Janssen: 'Naderhand heb ik kennis gemaakt met een 11

De Spuije | 2007 | | pagina 13