medicine doctor, die ik ook onbekwaam heb ontmoet, en die mij eens zeide: Geill, jij moet meer zuipen, welke raad ik niet verkoos op te volgen. Die goede man is niet oud gewórden en was overvuld met bier, middagslokjes en des avonds wijn.' Nagtglas daarentegen betitelde Janssen als 'een als mensch en geneesheer algemeen geachte man.' Maar dat was van horen zeggen en een aantal jaren nadat dokter Janssen overleden was.14' Naar Krabbendijke Lange tijd was het dorp Krabbendijke de meest oostelijke plaats van het eiland Zuid-Beveland geweest. Vanaf 1773 was daar drastisch verandering in gekomen. In dat jaar werd namelijk met de bedijking van de Reigersbergsepolder ten oosten van Krabbendijke een verhoudingsgewijs grote oppervlakte grond aan het eiland toege voegd. In het uiterste zuidoosten van de nieuwe polder werd ter vervanging van de forten Lillo en Liefkenshoek al direct het Fort Bath gesticht. Centraal in de polder kwam het dorp(je) Rilland. Verspreid over de polder werd een aantal grote boerde rijen gebouwd. Het verkrijgen van de noodzakelijke medi sche zorg was voor de bewoners van de Rei gersbergsepolder niet altijd even eenvou dig. In het begin was in Fort Bath een chirurgijn gevestigd en later zowel in Fort Bath als in Rilland voor bepaalde perioden een heel- en vroedmeester. Verder was er in Fort Bath voor het daar gelegerde garni zoen meestal een Officier van Gezondheid aanwezig, wiens hulp soms ook voor niet- militairen werd ingeroepen. Op het punt van bevoegdheden leidde dit vaak tot pro blemen. De gegroeide praktijk was dat de in Krabbendijke gevestigde heel- en vroed meester een belangrijk deel van de medi sche zorg voor de inwoners van de Reigers bergsepolder voor zijn rekening nam. Door de grote afstanden en de in de winterpe riode vaak moeilijk begaanbare wegen was dit verre van eenvoudig. In 1805 vestigde de heel- en vroedmeester Samuël de Graag zich in Krabbendijke. DORPSGEZICHT, KRABBENDIJKE Afb. 4. Het dorp Krabbendijke in het begin van de twintigste eeuw. Collectie J. C. Lindenbergh.) 12

De Spuije | 2007 | | pagina 14