Zoom tegen de vijand vanuit het zuidoos ten. De moerassen tussen Bergen op Zoom en Steenbergen zouden tot een groot ondiep meer gemaakt worden door de sluis in Steenbergen onklaar te maken, zodat het (zoute) water van de Steenbergse Vliet vrij dit gebied kon instromen. De polders tussen Steenbergen en Bergen op Zoom waren al sinds 1584 met zoet water geïnundeerd, maar het was moeilijk om voldoende water te hebben om het geheel nat genoeg te krijgen en houden. Daarom moest het water uit de Zoom het oostelijk front van de stad en het gebied voor de drie forten gaan inunderen. Om te garanderen dat de Zoom genoeg water toe zou voeren is deze verbonden met een aan tal hooggelegen vennen, die daartoe zelfs met een dijk zijn omgeven. In 1628 wordt begonnen aan de extra ver sterking van Steenbergen: een nieuwe omwalling met zes bastions, een hoofd gracht en een contrescarp. Bij de inunda- tiesluis kwam een toren of redoute (kleine veldschans) en bij de monding van de Steenbergse haven zou een fort worden gebouwd, met een hoornwerk aan de over zijde van de Steenbergse Vliet, dat met de vesting verbonden werd door een retran- chement (een afsnijding door middel van een wal of muur) met drie bastions. In 1627 wordt met deze werken begonnen. Onder Steenbergen worden enkele polders door kadijken verkleind: de latere Verdron ken Aanwas en het Verdronken Westland. Zo werd het mogelijk om deze polders deels te inunderen en het grootste deel van de polders voor inundatie te sparen. Dit was ook belangrijk om de hoeveelheid water die benodigd was voor de inundatie te beper ken. Tussen de Kleine Melanen en De Mee- ren ten oosten van Fort Pinssen werd een gracht ('doorsnijdinghe') gegraven, om het waterfront compleet te maken. In 1631 zijn de vestingwerken van Steen bergen verbeterd en is het retranchement van Steenbergen naar het hoornwerk van Henricus klaar. De wal en gracht van dit retranchement verdedigen de verbinding tussen het hoornwerk tegenover het Fort Henricus en Steenbergen. In 1631 vindt de grote slag in het Slaak plaats. Vanaf de Staatse kant wordt er gebruik gemaakt van het door de linie beschermde gebied ten westen van die linie om manschappen te 'behuizen'. In 1636 bleek de linie nog zwakke plekken te verto nen; het was Staatse troepen namelijk gelukt om achter de linie te komen. In dit zelfde jaar wordt de linie dan ook versterkt met een aantal redoutes bij Steenbergen en de redoute Blijenburg tussen Bergen op Zoom en Fort Moermont en waarschijnlijk de Slikredoute even ten noorden van Fort de Roovere. In 1673 worden een aantal bui tenwerken van Steenbergen gesloopt (o.a. beide hoornwerken). Geschiedenis Fort de Roovere Fort de Roovere werd in 1628 aangelegd op een hoge zandrug en vormde samen met de Forten Moermont en Pinssen en het Hal sters Laag de zogenaamde Linie naar Steenbergen. Door middel van inundatie, via een sluis bij Steenbergen, verdedigd door Fort Henricus, kon een gebied tussen de vestingen Steenbergen en Bergen op Zoom onder water worden gezet. In 1727 werd het fort verbeterd aan de hand van plannen van Menno van Coehoorn. Aan de zuidzijde van het fort kwam een aanslui tende liniewal tot stand. Tijdens het beleg van Bergen op Zoom in 1747 deden de Fransen tevergeefs een aanval op het fort. In 1784 bracht men wijzingen aan in de voorwerken en werd de hoofdwal aan de noordzijde afgegraven. Fort de Roovere werd als vestigingswerk in 1816 opgehe ven. Stichting Vrienden van de West Brabantse Waterlinie De stichting is in september 2000 opgericht met het doel het fort weer beter in beeld te brengen. Zij wil bewerkstelligen dat alle betrokkenen in het gebied bereid zijn samen te werken aan een herstelplan, waardoor de cultuurhistorische waarde, de landschappelijke kwaliteit en de recre atieve waarde beter tot hun recht kunnen komen. Hiervoor zijn ook meer vrienden van Fort de Roovere en de West Brabantse Waterli- 23

De Spuije | 2007 | | pagina 25