Broer Willem in Wissenkerke heeft acht tien jaar geduld gehad met de hem bedrie gende querulant de Moor 'om zijn talrijk huisgezin voor armoede te bewaren'. Hij leende geregeld aan de burgerlijke en ker kelijke gemeente, onder andere voor de bouw van de nieuwe kerktoren. Zelf betaalde hij een derde van de aanschaf van een nieuw schoollokaal toen dat de draag kracht van de gemeente te boven ging. Al veel eerder dan zijn broer, in 1820, had Willem de grond geleverd voor het nieuwe kerkhof, met reservering van grond voor graven van de eigen familie. Door het teloorgaan van de notulen van de gemeen teraad 1808-1825 weten we daarvan geen details. Omdat de broers zo vaak identiek handelden, neem ik aan, dat de voorwaar den overeen kwamen met die in Kortgene. Catharina M. Vader-Swemer, de weduwe van Jac.H.L. Vader, liet de diaconie van Wissenkerke de hofstede na, die haar man naar haar had genoemd, de Catharina Mariahof, Jacobadijk 10, Kamperland. Daardoor kreeg de Diaconie voldoende armslag voor de bouw van 'Vredestein', toe vlucht voor onverzorgde ouden van dagen. Was J.M. Bijbau recente import, de Vaders waren twee generaties ouder. De komst van Pieter Vader in 1761 naar Kortgene vond zijn oorsprong in een andere schaarste, namelijk die van patriotten in Zeeland! Zowel de familie Van Nassau La Lecq als de administrateurs van de Boedel waren 'staatsgezinden', wat later patriotten zou heten. Een overtuiging die in Kortgene zo schaars was dat de administrateurs besloten Pieter Vader, zoon van hun geestverwant, de schout van Schoorl aan te stellen tot secretaris van de 'Stad en Hooge Heerlijk- heit van Cortgene'. Na de Oranje oproeren in 1787 is hij bevorderd tot baljuw en rent meester van de Boedel, omdat de administa- teurs ontevreden waren over het gedrag van baljuw Danker Amijs bij deze troebelen. En toen, in 1795, kwam de grote omslag! Nadat hij decennia lang door de bevolking met de nek was aangekeken, zoals zoon Abraham uitvoerig zou verhalen, werd deze, Pieters oudste zoon, de eerste vertegenwoordiger van de eilanden Noord-Beveland en Wolp- haartsdijk in Zeelands nieuwe volksverte genwoordiging. De jongste zoon, Willem Lodewijk werd de schout van Wissenkerke, slechts negentien jaar oud! Zo dun waren de patriotten op het eiland gezaaid. De barre ellende van de Franse tijd deed alle partijschap verdwijnen en bond de beide broers innig aan de bevolking waar aan zij leiding gaven. Misdaad Als een van de kenmerken van het negen- tiende-eeuwse Noord-Beveland kan zeker het vrijwel ontbreken van misdaad genoemd worden. Zowel bij hoog- als bij laaggeplaatsten. In die eeuw waren de hoge heren niet overal deugdzaam. De reden dat de Boedel Van Nassau La Lecq beheerd werd door gevolmachtigde administrateurs was dat Wigbold Adriaan van Nassau wegens financiële misdragingen in 'Secure Bewa ring' vast zat. En in 1806 bleek één der beide administrateurs zich zowaar vergre pen te hebben aan 80.000,-, toebehorend aan de 'Hondsbossche' (zeewering). Midden negentiende eeuw was er in Goes hevige opschudding toen bleek dat vijf heren, meest leden van de Rechtbank, sommigen tevens lid van de gemeenteraad, slechts een goede helft betalen van de Hoofdelijke Omslag van die stad. Vier a zes maanden per jaar verbleven zij, of'woonden' zij, bui ten Goes op hun buitenplaatsen. De gemeenteraad vond dat dat niet kon, zeker niet voor leden van de raad! Nadat Mr P.H. Saaijmans Vader herkozen was tot raads lid weigerde de raad hem toegang. Maar men moest bakzeil halen toen de Hoge Raad had uitgesproken dat die handels wijze niet in strijd was met de wet. Echter niet voor lang. Spoedig kwam er een wette lijk verbod voor deze bedenkelijke vorm van belastingontduiking. Op het negentiende-eeuwse Noord-Beve land niets van dit alles. Alleen uit Kats wordt een schandaaltje vermeld als een raadslid, timmerman Eversdijk, rekeningen blijkt te hebben uitgeschreven voor werk dat hij niet heeft verricht. Burgemeester Verschuure kreeg van die opbrengst een deel. De Districtscommissaris heeft het 33

De Spuije | 2007 | | pagina 35