allemaal haarfijn uitgezocht. In 1844 is Verschuure ontslagen. Namens de Staats raad-Gouverneur van Zeeland hielden zes districtscommissarissen toezicht op de gemeentebesturen. Noord-Beveland viel onder het derde district, waarvan commis saris J.H. Verschoor van Nisse in Goes zetelde. In 1850 is het ambt opgeheven. En hoe stond het met de misdaad van de gewone man? Ook die was extreem schaars. In 1852 bijvoorbeeld werden in Wissenkerke slechts acht 'misdaden' geregistreerd: Verwonding en mishandeling 2 Laster en belediging 3 Braak of opsluiting 3 Het meest ernstige misdrijf dat ik tegen kwam, was dat de veldwachter ten onrechte een bronzen theeservies in beslag had genomen en zelfs had gehouden. Meestal bestond het gestolene uit voedsel of kleren, gegapt van de waslijn. Niet zo'n wonder bij de heersende armoede. In deze tijd, nu zelfs het uitschelden van een minister voor moordenaar ongestraft blijft, kijken we op van die relatief frequente mis daad: belediging. Toen werd het een ander uitschelden voor dief, hoer, grote konkel, smeerlap of tarwedief niet gedoogd en behoorlijk gestraft. Die 'laster en beledi ging' was een specialiteit van Kamperland, elders was dit misdrijf zeldzaam. De vonnissen, uitgesproken door de recht bank te Goes bevestigen dit beeld. Uit de hele negentiende eeuw wordt op Noord- Beveland geen moord vermeld. Telkens twee rechters bogen zich over onderwerpen als: diefstal van brood, aardappelen, vijf turven, een paar vrouwenkousen, paarde- penen, appels, een konijn, een schaap, het trekken van drie rapen uit de akker om die ter plekke op te peuzelen, ontduiken van de belasting op zout, clandestien tarwe malen - ook daarop rustte immers belas ting -bedreiging van diakenen teneinde verhoging van de uitkering te krijgen, het rapen door een jochie van wat dood hout langs strand of dijk - al het aangespoelde moest immers ingeleverd worden bij de strandvonder, dat was de burgemeester van Wissenkerke -; het aftrekken van wat korenaren - het klassieke Bijbelse aren lezen mochten vrouwen alleen met uit drukkelijke toestemming van de boer -; het 'melken van eens anders koeijen'l Het was voorwaar een andere wereld! Vergeleken met de huidige tijd, waarin diefstal een nationale sport is geworden, waarin Neder land Europees kampioen is, munt de mis daad in die eeuw op het eiland uit door een bijzonder lichte frequentie en ernst. Lag de oorzaak daarvan in het zo nadruk kelijk inhameren van de Tien Geboden thuis, in de kerk en op school? Of in het steeds beëdigen van de geringste ambtena ren zoals gemeentewegers van turf, steen kool enz. en zelfs ieder jaar weer de arbei ders in de meestoven? Ik denk, gedeeltelijk. Een andere oorzaak zal ook wel het berustende, meegaande karakter van de bevolking zijn geweest. Kortom: Noord-Beveland in de negentiende eeuw was, vergeleken met elders en ook met Nederland in de huidige tijd geen oord van welig tierende corruptie maar: een oord van opmerkelijke deugdzaamheid! Literatuur: 1 Barth, A.J. en Dr. A. L. Kort. Tussen isolement en ontsluiting. Een bestuurlijke geschiedenis van Noord-Beveland, 1795-1995. Noord-Beveland, 2005. 2 Bruin, M.P. de en M.H. Wilderom. Tussen afsluit- dammen en Deltadijken. Deel II: Noord-Beveland. Uitg. Fa. Littooy Olthof, Middelburg, 1961. 3 Voorst Vader, P.J.A. van, Pieter Vader, 1734-1800. De Spuije, 1997, 39, pag. 7-24. 4 Voorst Vader, P.J.A. van, Abraham Vader, 1770- 1854. De Spuije, mei 1998, 43:, pag. 4-27. 5 Voorst Vader, P.J.A. van, Willem Lodewijk Vader, 1775-1849. De Spuije, 1997, 41:, pag..3-17. 6 Voorst Vader, P.J.A. van, De ware geschiedenis van het conflict tussen dijkgraaf Willem Lodewijk Vader en Izaak de Moor. Apologie van een nazaat. Histo risch Jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland, 1992, 18: 103-109. 7 Voorst Vader, P.J.A. van, Leven en sterven in Wissenkerke (Noord-Beveland) 1853-1873 onder burgemeester J.H.L. Vader (1810-1892). 8 Voorst Vader, P.J.A. van, Mr. Pieter Johannes van Voorst Vader, 1805-1869. De Spuije, 1998, 44, pag. 7-23. 9 Voorst Vader, P.J.A. van, Het mysterie van de her komst van het vermogen der Vader's. Verhalen uit Wader-land'. Uitg. Van Voorst Vader Stichting, 2001. 10 Voorst Vader, P.J.A. van, De geloofsovertuiging der Zeeuwse Vader's in het licht van de Zeeuwse Gods diensthistorie. Verhalen uit Vader-land'. Uitg. Van Voorst Vader Stichting, 2001. 11 Werf, Harmen van der, Eiland in doorsnee. Noord- Beveland, 1850-1900. Doctoraal scriptie R.U. Utrecht, 1987. 12 IJsseldijk, W.E.P. van, Oude boerderijen in Zeeland. Deel I. Uitg. De Koperen Tuin, 1990. 13 Notulen van de gemeenteraden van Kortgene en Wissenkerke. 34

De Spuije | 2007 | | pagina 36