Bevelands heem op het internet een schoemankel, een geheel rond gesneden cape. Aan de onbedekte onderarmen kon den mofjes gedragen worden. Aan de benen gekleurde kousen, soms ook gestreepte. De voeten staken in lage leren of trijpen schoenen, die sloten met een grote zilveren gesp. Aldus gekleed was de Zuid-Bevelandse op en top gereed om 'pront voe den dag te kom men...' Noten: 1. Uitvoerig archiefonderzoek gedaan door de auteur naar boedelbeschrijvingen, inventarissen en andere notariële archieven die zich bevinden in het Gemeen tearchief Goes, Zeeuws Archief Middelburg, Gemeen tearchief Borsele en Gemeentearchief Reimerswaal. 2. Gravures uit Kabinet van Mode en Smaak, Haarlem 1791, Afbeeldingen van de kleeding, zeden en gewoon ten in de Bataafsche Republiek, E. Maaskamp 1803 en een late prent in Verzameling der Kleederdragten in de Noordelijke Provinciën van het Koningrijk der Nederlanden, door H. Greeven en Vallon de Ville- neuve, 1828). 3. Foto in: Aangekleed gaat uit, streekkleding en cultuur in Noord-Holland 1750-1900, door Marianne Havermans-Dikstaal, Waanders 1998. 4. Collectie HMdB Goes met in inkt de vermelding: Dina Diepenhorst Amsterdam 1766, en documentatie uit Corsets and Crinolines, door Nora Waugh, Theatre Art Books, New York 1970. 5. Zie bijvoorbeeld 'Verklarende woordenlijst' in De Zeeuwse streekdrachten 1800-2000, uitgegeven door de Stichting Zeeuwse Streekdrachten, Waanders 2000. 6. Zie o.a. Fashion, a history from the 18th to the 20th century, Kyoto Costume Institute 1978-2003, Taschen 2003. 7. RAZE Gemeentearchief Goes: 'Op 27 februarij 1721 wordt op een boedelverkoping te Cloetinge onder andere verkocht 1 stiklijf, 1 rok, 2 keusen, 1 demet rok, beuken, 2 schorten, mutzen, 11 doeken, hemden en 1 silver eijsen. 8. zie noot 2. 9. Bianca M. du Mortier, conservator kostuum Rijksmu seum Amsterdam in Frans Hals, door Seymour Slive, uitgave van Frans Hals Museum Haarlem en Royal Academy of Arts, London, 1990. 10. Collectie HMdB: stikliefstel bestaande uit een beuk, een hoedvoering en (helaas slechts) een mouw van zij dedamast met cremekleurige grond en veelkleurige bloemcomposities 11. Collectie Haags Gemeentemuseum, expositie Relaties: Mode en Streekdracht, 2000. De heer L.S. Sinke berichtte ons over een website die niet speciaal op de Bevelanden gericht is, maar waar wel een Bevelands tintje aan zit. Het betreft de site van de bekende filmmaker Digna Sinke. Haar familie komt oorspronkelijk uit Yerseke. Het adres van de site is www.dignasinke.nl 6

De Spuije | 2007 | | pagina 8