Activiteiten Heemkundige Kring de Bevelanden West-Brabantse Waterlinie Hanny Louise zaterdag, 15 september zaterdag, 13 oktober zaterdag, 17 november Buitenbevelandse reis naar 'De Sporen van de West Brabantse Waterlinie' rond Bergen op Zoom. Uitleg met film over de geschie denis wordt verzorgd door Mevrouw A. van den Berg, voorzitter van de Stichting Vrienden van de West Brabantse Waterlinie. We bezoeken Fort de Roovere en omgeving. Meer over deze excursie leest u hieronder. Plaats: Heemhuis 'Halchterth', Heemkundekring Halsteren, de Beeklaan 29a, Halsteren. Aanvang: 13.30 uur. (Zie routebeschrijving op pagina 24.) Herfstwandeling en diapresentatie in Ellewoutsdijk onder leiding van Jan de Ruiter. We bezoeken o.a. ook het Fort van Ellewoutsdijk. Plaats: Verenigingsgebouw Van Hattumhuis, Zomerstraat 16, Ellewouts dijk. Aanvang diapresentatie 14.00 uur. (De zaal is open vanaf 13.30 uur.) Bezoek aan het vernieuwde Zeeuws Museum te Middelburg met gidsen. (Dit is een gezamenlijke activiteit met de AWN.) Evt. museumjaar kaarten meenemen. Plaats: Abdijplein, Middelburg. Aanvang: 13.30 uur. Zie ook de websites www.westbrabantsewaterlinie.nl en www.waterlinieles.nl Water als bondgenoot, water als vijand. Een bondgenoot voor de burgers die zich beschermd wisten door het water, een vijand voor legers die er vastliepen. Menig soldaat liet het leven in een zompig moeras, verdedi gingsgracht of sneuvelde op de hellingen van een fort. Zo ook in West Brabant. De waterli nie tussen Bergen op Zoom en Steenbergen is één van de oudste waterlinies van ons land. Vanaf 1628 - ten tijde van de Tachtig jarige Oorlog - heeft deze waterlinie diverse Europese legers weerstaan. De linie bestond uit vier forten: Moermont, Pinssen, de Roovere, Henricus en de inun- datiegebieden er omheen. Deze gebieden zijn tijdens het bestaan van de linie zes maal onder water gezet, bij elkaar opgeteld gedurende vijftig jaar. Na de val van het Franse imperium in 1814 raakte de water linie in onbruik. Er kwamen nieuwe, modernere, manieren om stad en land te verdedigen. De linie had zichzelf overleefd. Een krijgsgeschiedenis van tweehonderd jaar was ten einde. Geschiedenis De aanleg van de West Brabantse Waterlinie Aanleiding: Wanneer aartshertogin Isa bella de vesting Zantvliet, tussen Bergen op Zoom en Antwerpen, van bolwerken begint te voorzien en een aantal forten langs de Schelde laat aanleggen nemen de Staten-Generaal van Zeeland en Holland rond 1628 het besluit om drie forten: Moer mont, Pinssen en de Roovere aan te leggen op de gevaarlijke punten tussen de moeras sen ten noorden van Bergen op Zoom. Tus sen deze moerassen liggen namelijk hoger gelegen gronden via welke de vijand de moerassen zou kunnen oversteken. Deze hogere delen worden accessen genoemd. Reeds in 1627 werd het Fort Henricus ten noorden van Steenbergen aangelegd. De functie van deze nieuwe linie is het beschermen van Zeeland, de scheepvaart verbinding tussen Zeeland en Holland en het noordelijk front van de stad Bergen op 22

De Spuije | 2007 | | pagina 24