Inhoud Woord vooraf Woord vooraf Het stiklief op Zuid-Beveland Jankees Goud Bevelands heem op het internet Jacobus Maarten Vane (1813-1848), heel- en vroedmeester te Kruiningen en Krabbendijke G.J. Lepoeter Een gouden greep W.P. den Toom Nieuws vanuit het museum Hans Oomen Oproep Ter Weel Activiteiten - West Brabantse Waterlinie Hanny Louisse Nederlands binnenlandse 'kolonie' Noord-Beveland P.J.A. van Voorst Vader Een Spaans schip in nood Annette Kuiper Excursie naar het verdronken dorp Oud-Rilland Frans Dees Reacties van lezers Boekindruk: Vrijheid in het verschiet O.W. Hoogerhuis 22 25 35 36 38 39 7 18 20 21 1 2 6 Om te beginnen enkele opmerkingen over hetgeen besproken is tijdens de jaarvergadering op 16 maart jongstleden. Zoals bekend willen we de samenwerking tussen de Heemkundige Kring en het Historisch Museum De Bevelanden verder uitbreiden. Voor een deel vindt dat achter de schermen plaats. Het betreft dan bijvoorbeeld financiële en administratieve samenwerking en het ter beschikking stellen van vergaderruimte door het Museum. Verder wordt overwogen om de lezingen van de Heemkundige Kring in de toekomst in het Museum te houden. Ook zouden er meer activiteiten samen georganiseerd kunnen worden. Aan ledenwerving zal ook in 2007 weer de nodige aandacht worden besteed. Verder willen we bij gemeenten die plannen hebben voor dorps- of stadsuitbreiding, de resultaten van het veldnamenonderzoek onder de aandacht brengen. Wellicht kunnen er, in navolging van de wijk Mannee in Goes, ook op andere plaatsen oude veldnamen gebruikt worden om nieuwe straten een naam te geven. We beginnen de nieuwe Spuije met een onderwerp dat bij ons niet zo vaak aan bod komt: streekdrachten. We hebben deze keer een bijdrage van Jankees Goud over het stiklief, een kledingstuk dat vooral in de achttiende eeuw populair was. Het was een korset of een mouwloos rijglijf dat, in tegenstelling tot wat in de burgermode gebruikelijk was, bij de klederdracht als bovenkleding gedragen werd. Verder een artikel over J.M. Vane, die na een veelbelovend begin van zijn praktijk als heel- en vroedmeester in Kruiningen, op den duur aan lager wal raakte. G.J. Lepoeter beschrijft het leven van de dokter, dat al op jonge leeftijd tragisch eindigde. Van P.J.A. van Voorst Vader is er een bijdrage over Noord-Beveland. Volgens de schrijver een eiland met een bijzondere positie en een al even bijzondere bevolking. Een intrigerend verhaal waarin de familie Van Voorst Vader een belangrijke rol speelt en de negentiende- eeuwse Noord-Bevelanders zeer deugdzaam blijken te zijn. Tenslotte uw aandacht voor het stuk van Hanny Louisse over de West Brabantse Waterlinie. Op 15 september zullen we daar een bezoek aan brengen. In deze Spuije alvast enige uitleg over deze zeventiende-eeuwse verdedigingslinie die een zeer interessante bestemming vormt voor onze 'buitenbevelandse reis'. Wij hopen velen van u daar te ontmoeten. Bestuur en redactie

De Spuije | 2007 | | pagina 3