Afb. 4. Ella Frouwina Dusseldorp op jonge leeftijd. (Collectie W.F.K. Lenshoek, Kloetinge.) duurde ongeveer twintig jaar van 1880 tot 1900. De crisis was ontstaan vanwege de aanvoer van graan uit Noord-Amerika dat verbouwd werd op de ontgonnen prairies en goedkoper was dan de Europese granen. Tot laat in de negentiende eeuw ontbrak de mechanisatie in de landbouw. Mede door de snelle groei van de plattelandsbevolking die weinig mobiel was, ontbrak de nood zaak hiertoe. Arbeidskrachten waren in ruime mate en goedkoop voorhanden. De factor arbeid betekende een stabiel onder deel in het ondernemersschap. Zelfs in tij den van crisis, zoals de grote landbouwcri sis van 1880-1900, konden de lonen nog verder dalen, terwijl de lonen al de laagste waren van heel Nederland. Wim: 'Ook heeft W.F.K. de crisis van de jaren dertig van de twintigste eeuw meege maakt. Hij was in die tijd zeer genereus ten opzichte van zijn pachters. Indien er geen geld was om de pachten te betalen ging hij vaak niet tot invordering over of ontsloeg hij de pachters van hun verplich tingen. Dit betrof uiteraard alleen zijn eigen pachters en niet die van zijn opdrachtgevers. Ook wenste hij geen finan cieel voordeel te verkrijgen vanwege het leed van anderen. Vogelaar uit Krabben- dijke kwam eens bij hem met het verzoek of opa zijn hofstee niet wilde kopen, uiter aard tegen een niet al te hoge prijs. Opa heeft hem dit ten zeerste afgeraden en de hofstee is dan ook niet verkocht. De familie Vogelaar is tot op heden dankbaar voor mijn grootvaders advies. Hij was gehuwd met Jakoba Quirina Cornelia Peman Kakebeke ook een telg uit een rentmeestersfamilie en zij kregen twee zonen: Cornelis Egbert Petrus en Jakob Quirinus Cornelis'. Jan: 'Mijn vader J.Q.C. heeft de landbouw school te Wageningen bezocht en aldaar zijn diploma behaald. Daarna heeft hij stage gelopen en praktijk opgedaan in Kent, Engeland, voor wat betreft de fruit teelt en later in Henegouwen, België, voor een specialisatie in de landbouw. Mijn vader was ook een liefhebber van paarden, maar dat is niet vreemd voor een Lens hoek. Hij was een landelijk bekend fokker en hij heeft veel prijzen in de wacht gesleept. Hij heeft de zaak van mijn groot vader overgenomen en zijn beleid voortge zet. Op 17 april 1923 is hij gehuwd met moeder Ella Frouwina Dusseldorp. Moeder was een begaafd schilderes. Zij heeft ondermeer de Academie voor Beel dende Kunsten te Den Haag bezocht. Zij was van hetzelfde leerjaar als Han van Meegen de bekende Vermeervervalser. Ook heeft zij nog les gehad van professor Luns, de vader van de vroegere minister van Bui tenlandse Zaken. Mijn vader is in twee wereldoorlogen gemo biliseerd geweest.In 1914 was hij comman dant van een eenheid die de Vlakebrug, het kanaal door Zuid-Beveland en het spoor wegemplacement aldaar moest bewaken. Er was daar een probleem: er was geen vij and. Er was geen vijand in Zeeland en er was geen vijand in heel Nederland te bekennen. Dit was niet bevorderlijk voor

De Spuije | 2007 | | pagina 10