Afb. 6. Paar denkeuring met prijsuitreiking in Den Haag 1928. Links J.Q.C. Lenshoek, rechts aan de tafel H.M. Koningin Emma en rechts naast Emma Z.K.H. Prins Hendrik. (Collectie W.F.K. Lenshoek, Kloetinge.) zestig jaar geleden afgespeeld. Ik ben ervan overtuigd dat, indien mijn grootva der toen nog geleefd zou hebben, van acti viteiten bij de N.S.B. geen sprake zou zijn geweest'. Jan: "Wij zijn in de crisis opgegroeid en hebben als kind de armoede aanschouwd. In Kloetinge was maar één lagere school, de openbare, en daar hebben wij opgezeten. Wij speelden met de andere kinderen en gingen met iedereen om. Ik heb nooit enige afstand gevoeld tussen mij en mijn broer en de arbeiderskinderen. Er waren natuur lijk wel verschillen maar dat hadden wij niet in de gaten. De rijkdom van onze ouders was een vanzelfsprekendheid even als de armoede van de anderen. Als de andere kinderen het hadden over peetjes uitdunnen en vogels keren wist ik niet wat het betekende. Later ben ik erach ter gekomen dat de andere kinderen ons wel anders bekeken. Ik ben na de lagere school naar de HBS in Goes gegaan. Wim zat ook eerst op dezelfde HBS maar kon niet zo goed leren en is ver trokken naar de HBS te Middelburg. Ik heb de A-richting gekozen en de vijfjarige opleiding zonder noemenswaardige proble men afgemaakt. Wim heeft de driejarige HBS afgemaakt. Na het uitbreken van de oorlog op 10 mei 1940 voelde de familie zich niet langer vei lig in Kloetinge. Ik was die morgen vroeg opgestaan om nog wat huiswerk te maken en ik zag een Duits vliegtuig overvliegen dat terug kwam van een missie naar Enge land. Bij het kanaal door Zuid-Beveland werd het beschoten door Nederlands lucht afweergeschut maar ik weet niet meer of het is neergestort. Wij zijn een paar dagen later naar de boerderij "De Keilen" in de Schengepolder gevlucht en zijn daar geble ven tot en met 17 mei. 10

De Spuije | 2007 | | pagina 12