Voor de zeventiende mei waren de Duitse troepen door de Bath-stelling en de Zand dijk-stelling heengebroken. Heengebroken is eigenlijk gechargeerd. Je kunt beter zeg gen dat de Duitse troepen gewoon zijn doorgelopen omdat er van enige tegenstand aan Nederlandse zijde geen sprake was. De verdediging stelde dus in het geheel niets voor. De Duitsers maakten een snelle opmars door Zuid-Beveland tot zij aan de oostkant van de Sloedam kwamen. Toen stoten zij op Franse troepen die wel zware tegenstand boden. In de middag van 17 mei 1940 werd door de Duitse artillerie bij Lewedorp een hevig bombardement op Middelburg uitgevoerd. Of Franse granaten Middelburg hebben getroffen weet ik niet. Diezelfde middag hebben Duitse vliegtuigen bommen op de stad gegooid'. Wim: 'Ook in de Tweede Wereldoorlog was het weer spannend in Kloetinge. In het begin van de oorlog verstopten Franse sol daten zich in het kippenhok op de kasteel- berg. Zij vroegen ons om een boot om te kunnen vluchten maar wij konden de boot niet leveren. Wij konden ook geen andere manier bedenken om een vluchtpoging te ondersteunen. Later zijn de Fransen krijgsgevangen gemaakt. Later, tijdens de bezetting hebben wij inkwartiering van de Duitsers gehad. Het begon met een Duits officier uit Leipzig die piano speelde. Hij was zich aan het voorbe reiden om Engeland van zijn despoten te bevrijden en probeerde met ons aan te pap pen, wat dus niet lukte. Uiteindelijk zat het hele huis vol met Duitsers en wij zijn bij oma gaan wonen. Mijn broer en ik hebben overigens een groot deel van de oorlog in Groningen geze ten, waar wij de middelbare landbouw school bezochten. Jan heeft nog ondergedo ken gezeten om aan de arbeitseinsatz van de Duitsers te ontkomen. Na de bevrijding hebben we nog Canade zen en later Engelsen over de vloer gehad en tot slot nog enkele militairen van de Prinses Irenebrigade. Op 19 mei 1945 wer den alle panden teruggegeven en konden wij ons huis laten schoonmaken en oprui men en ons weer met de toekomst bezig gaan houden. Na de bezettingsperiode en na onze school tijd en studie hebben wij langzamerhand het rentmeesterschap van vader overgeno men. Hij was in die tijd ook nog gemeente raadslid en later wethouder van Kloetinge. Hij is op 9 februari 1963 overleden. Ik ben ongehuwd gebleven en ik ben bij mijn moeder blijven wonen. Na haar over lijden op 7 juni 1998 ben ik in mijn moe ders huis gebleven. Jan is gehuwd en heeft drie dochters waar van een in de journalistiek is terecht geko men. Zij publiceert zo nu en dan over Kloe tinge en omgeving. Het rentmeesterschap is in de loop der jaren afgebouwd. Het is begonnen met de verkoop van de Zimmermanpolder aan Van der Have en de Bathpolders aan de Utrecht. Later zijn de bezittingen van Völc- ker van Zoelen aan de pachters verkocht. Ook onze eigen bezittingen zijn voor een gedeelte verkocht. Voor en na de oorlog hadden wij honderden mensen in dienst en nu nog maar een paar. Wij zijn nu oud, maar we zijn altijd steunpilaren van de maatschappij geweest. Wij hebben onze normen en waarden altijd kunnen behou den en willen verdedigen. Wij zijn de rent meesters in een complexe samenleving met snel eroderende omgangsvormen en begrip pen. Wij zijn de pleitbezorgers voor de goede dingen die in het verleden tot stand zijn gekomen en willen die niet zondermeer bij de schroothoop zetten. Het is toch een wonder dat de moderne samenleving zo ongeveer begonnen is in 1850 met iets meer dan drie miljoen inwoners, tachtig duizend kiesgerechtigde mannen en een zeer kleine overheid. Hoeveel waterstaats ingenieurs zouden er geweest zijn? Mis schien en stuk of twintig. Inmiddels heeft het postmodernisme de ontluistering van het trotse bezit van Nederland ingezet. Post, telefonie en spoor wegen zijn verpatst. Het spoor rijdt al lang niet meer op tijd en vele stations sluiten. Men is bezig met ontvlechting en ontman teling van wat onze voorouders tot stand hebben gebracht'. 11

De Spuije | 2007 | | pagina 13