maanden lang niet gemenstrueerd toen ze leed aan 'de platte ziekte'. Doctor Elzman moest er toen aan te pas komen om haar te genezen. Nadrukkelijk vroeg haar moeder of ze soms 'slechte dingen met dien Snaren- berg had gedaan'. Gelukkig kon Lena haar geruststellen door te zeggen dat er niets aan de hand was. Maar toen 'de stonden' nog langer uitbleven, zei haar moeder dat ze de dokter zou laten komen. Lena, die met Hein meer had gedaan dan enkel gezoend, besefte nu dat ze van hem in ver wachting was. Uit angst om door het te verzwijgen door de dokter verkeerde medi cijnen voorgeschreven te krijgen, bekende ze haar moeder dat ze zwanger was. Haar vader mocht het voorlopig niet weten. Doch dit zou niet lang duren, want in korte tijd verspreidde het gerucht zich in het dorp en kwam hij er ook achter. Vanaf dat moment verbood hij haar nog langer om te gaan met de zoon van de predikant. Dit bete kende dat ze elkaar nu stiekem moesten ontmoeten. Omdat Lena's ouders iedere dinsdag naar de markt in Goes gingen, spraken ze de eerstvolgende dinsdagmor gen met elkaar af en kwam Hein naar de hofstede. Maar zijn bezoek bleef niet onge zien en twee dagen later kreeg Lena's moe der het te horen. Ze werd zo kwaad dat ze 's middags een bord met aardappels en paling naar het hoofd van Lena smeet. Die pakte daarop gelijk haar spullen en nam de benen. Ze ging naar buurman Cornelis Merison en vertelde diens vrouw dat ze niet langer thuis kon blijven omdat ze werd mishandeld en vroeg om onderdak. Omdat er geen bed voor haar was, werd er een gehaald bij Kootje Vreeke. Aan kostgeld moest ze 2,50 betalen, wat ze deed van het geld dat ze van haar ouders ter gele genheid van de kermis en het nieuwe jaar had gekregen. Vier weken lang is ze bij Merison in huis geweest. Door bemiddeling van de burge meester kwam haar vader haar toen weer ophalen. Hij zei dat haar moeder er nu vrede mee had als ze met Hein zou trou wen. Wel hadden ze besloten dat ze bij haar huwelijk niet meer zou krijgen dan haar kleren en haar kabinet en na hun dood niets zou erven. Intussen was het ook voor Hein tijd gewor den om met zijn ouders over het voorgeno men huwelijk te praten. Zijn vader, die nog kindergeld van hem trok, wilde geen toe stemming geven voor hij twintig was. Hij moest wachten tot januari 1833 eer het zover was. Toen Lena Hein vertelde dat ze bij haar huwelijk onterfd zou worden, ver brak hij de verkering. Omdat de tijd niet stil had gestaan, werden er door Lena's moeder voorbereidingen getroffen voor de komende bevalling. Deze stond gepland op eind april. Ze kocht een mand vol kindergoed en er moest uitgeke ken worden naar een min. Intussen had Lena Hein nog één keer gezien toen ze met de meid naar de pastorie ging en hij bij de haard zat. Omdat ze hem niet wilde ont moeten, was ze omgedraaid en naar huis teruggelopen. Hein had intussen spijt gekregen dat hij de verkering had uitgemaakt en stuurde de vrouw van Cornelis Merison naar Lena met de boodschap dat hij weer omgang met haar wilde hebben. Ook via buurvrouw Adriana Geene liet hij dit weten. Beide keren gaf Lena ten antwoord dat hij alleen welkom was als hij met haar wilde trou wen. Hij mocht haar niet meer achterna lopen, want dan zou ze opnieuw ruzie met haar ouders krijgen. Hein schreef terug dat hij wel wilde trouwen, maar dat zijn ouders nooit toestemming zouden geven als ze ont erfd zou worden en ze hen niet zouden onderhouden. De vrouw van Merison bracht de brief bij Lena. Zij schreef terug dat ze haar ouders nooit zover zou krijgen om dit terug te draaien. In januari nam Lena's moeder de drieën dertigjarige Janna Kloosterman als boeren meid aan. Voorlopig zou ze tot mei in dienst kunnen blijven. Omdat Janna, die weduwe was van Adriaan Westveer, drie kinderen had gebaard, zou ze als min dienst kunnen doen, zodat ze er geen hoefde aan te nemen. En Maatje de Jong uit Wemeldinge, die op een middag naai werk op de hofstede deed, werd gevraagd om enige dagen het werk te komen doen als Lena in het kraambed zou liggen. Op 8 april gingen Lena en Janna rond zeven uur 's morgens op pad naar Goes. 24

De Spuije | 2007 | | pagina 26