Afb. 3. Lange Vorststraat in Goes, 1910. (Collectie Gemeentearchief Goes.) over na', zei Lena Bruinzeel, waarop ze naar Poepe Mietje vertrok. Een week later kwam ze terug en informeerde of ze al over haar vraag had nagedacht. Weer kreeg ze te horen dat het niet kon vanwege de aan staande bevalling. Toen kwam Lena met haar plan op de proppen. Ze zei dat ze het kind aan haar zou kunnen afstaan. Ze ging trouwen en in een huisje in Kattendijke wonen. Ze zou beter voor het kind kunnen zorgen dan zij. Janna van Wijngaarde, die erbij was, kon dit alleen beamen. Elke dag zou ze op bezoek mogen komen. Helena antwoordde dat er nog tijd genoeg was, waarop het gesprek ten einde was. De week daarop bracht Lena een kinder hemdje, een hemdrok, een luier, twee kin dermutsjes en twee mofjes bij haar. Toen Lena Bruinzeel op zondagmorgen 8 april om half tien voor de vierde maal bij Helena de Laat aanklopte werd de deur door haar moeder geopend. Ze zei dat ze niet binnen kon komen omdat Lena net was bevallen. Daarop ging Lena naar Poepe Mietje om later in de middag naar het Manhuis terug te gaan. Het kostte haar niet veel moeite om Helena te overre den het kind aan haar af te staan. Ze wik kelde het in haar schort en ging ermee op pad. Zoals eerder geschreven ontmoette ze op de Kattendijksedijk Janna en samen lie pen ze terug naar de hofstede. Daar werd het kind voorlopig in de bakkeet gelegd in afwachting van het moment dat het 'gebo ren' kon worden. Verschillende malen die avond ging Janna ernaar kijken en het viel Lena's vader op dat ze zo vaak naar buiten ging. Toen hij ernaar vroeg zei Janna dat ze pijn in haar buik had en steeds naar achter moest. Toen Lena's ouders om negen uur naar bed waren gegaan, werd het kind uit de bak keet gehaald en bij Lena gebracht. Janna waste het en kleedde het aan met kleertjes die Lena's moeder had gekocht. Om te doen lijken dat Lena echt bevallen was, gooide Janna een emmer water om en dweilde het vervolgens weer op. In de dagen na de bevalling legde ze natte doeken op Lena's borst om haar ouders langs die weg in de waan te brengen dat het zog uit haar bor sten was gelopen. 28

De Spuije | 2007 | | pagina 30