Afb. 3. Sluiting van de Zandkreekdam tussen Zuid- en Noord-Beveland op 4 mei 1960. Afde ling Voorlichting Gemeente Goes. (Collectie Gemeentearchief Goes.) bestaande uit inwoners van alle gemeenten op Noord-Beveland. Gesteund door vrijwel de hele bevolking van het eiland werd geijverd om tot de bouw van een brug over de Zandkreek te komen. Na veel overleg met gemeente- en polderbesturen en Gede puteerde Staten van Zeeland kw.am er in 1938 een voorstel om een tolbrug te bou wen. Het moest een vijfdelige vakwerkbrug worden, waarbij een van de delen open kon om de scheepvaart door te laten, met een totale lengte van 560 meter. Na de bevrijding begon men al snel weer plannen te maken voor een vaste oeverver binding. Het oorspronkelijke plan ver dween daarbij naar de achtergrond. Er was nu vooral sprake van het zogenaamde Drie-eilandenplan, waarbij Walcheren en de Bevelanden met elkaar verbonden zou den worden. Hierbij werd gedacht aan het afdammen van het Veerse Gat en/of de Zandkreek. Door de ingrijpende gevolgen die deze afdammingen zouden hebben ver liep het overleg traag en toen 1953 aan brak, het jaar van de Ramp, was er nog niets gebeurd. Nu was er ineens veel mogelijk. Het Deltaplan werd ontwikkeld en het Drie-eilandenplan was daar een onderdeel van. Al voor de Deltawet op 5 maart 1957 door de Tweede Kamer werd aangenomen was met de aanleg van de dammen in het Veerse Gat en de Zandkreek begonnen. In de Zandkreek kwam een dam met een schutsluis en de dam heeft tussen de sluis en de oever van Zuid-Beveland een lengte van ongeveer 500 meter. Het werk verliep voorspoedig en zodoende kon de veerdienst Kortgene - Wolphaartsdijk per 1 oktober 1960 gestaakt worden. Bronnen: M.P. de Bruin en M.H. Wilderom, Tussen Afsluitdammen en Deltadijken, Deel I, Noord-Beveland, Middelburg 1961, p. 263 - 300. Folder uitgebracht door de Kring Noord-Beveland van de ZLM, 1951, collectie F.A. Dees. Willem J. J. Boot, De Provinciale boot. Honderdvijfenzeven tig jaar Provinciale Stoomboot Diensten in Zeeland. Opper does, 2003. 32

De Spuije | 2007 | | pagina 34