Boekpresentatie: 'Zijn levensavond zal niet donker zijn'. 85 jaar landarbeidersvereniging 'Noord-Beveland' en de Landarbeider sw et Hanny Louisse Op 25 september werd het eerste exem plaar van de nieuwe uitgave van de Heem kundige Kring De Bevelanden, getiteld 'Zijn levensavond zal niet donker zijn' aan geboden aan burgemeester C.J. van Liere van de Gemeente Noord-Beveland. Deze feestelijke gebeurtenis in het gemeentehuis te Wissenkerke trok veel belangstellenden, zoals leden van de Heemkundige Kring woonachtig in de Gemeente Noord-Beve land, bestuur en leden van de Landarbei dersvereniging, redactiecommissie en bestuur van onze kring. Voorzitter, de heer P. Favier, bedankte in zijn inleiding de Gemeente Noord-Beveland voor de financiële bijdrage en vrijwilligers van de kring voor hun inzet en enthou siasme bij de totstandkoming en presenta tie van het boek. In het bijzonder bedankte hij de schrijver, Jan de Jonge, actief land bouwer en drs. in de cultuurwetenschap pen, voor zijn doorzettingsvermogen en talent om uit al de gegevens zo'n goed lees baar boek te maken. Voorzitter, de heer F. Dees, van de "Vereniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders "Noord-Beveland"', sprak vol trots over het vastleggen van de geschiede nis van zijn 85-jarige vereniging. In het eerste deel van dit boek gaat het over de geschiedenis van één bepaalde landarbeidersvereniging, namelijk de Ver eniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders "Noord-Beveland"'. Deze werd in 1921 opgericht en vierde in 2006 dus haar 85- jarig bestaan. Een opmerkelijk jubileum in een tijd dat de landarbeider is veranderd in agrarisch medewerker en er ook daar niet veel meer van zijn. Niet voor niets zijn de afgelopen decennia de landarbeidersvereni gingen vrijwel allemaal verdwenen. Moge lijk is die van Noord-Beveland de laatste in zijn soort. De gebeurtenissen die het wel en wee van de Vereniging hebben bepaald worden besproken, hier en daar onderbroken door verhalen van de mensen waar het toch eigenlijk allemaal om ging: de pachters. Het tweede deel van het boek gaat over de Landarbeiderswet, de wet die de aanlei ding vormde voor de oprichting van een groot aantal landarbeidersverenigingen. De totstandkoming, de werking en de resultaten van de Wet worden hierbij belicht. Het boek, ISBN/EAN: 978- 90-70298-25-8, omvat 115 bladzijden met een groot aantal foto's en andere afbeeldingen en is voor 10,- verkrijgbaar bij de boekhandel in Goes, Krab- bendijke en op alle dorpen van Noord-Beveland. afb. 1. Tafel met boeken bij aanvang van de presentatie. 34

De Spuije | 2007 | | pagina 36