Middeleeuwse geschiedenis van Wemeldinge Frank de Klerk Prof. dr. C. Dekker, welbekend schrijver van standaardwerken zoals het monumen tale boek Zuid-Beveland en Een Schamele landstede, werd geboren in Wemeldinge. Vanaf zijn middelbare schooltijd in Goes heeft Dekker zich met geschiedenis bezig gehouden. Wemeldinge bleef een bijzon dere plek in zijn hart houden en elke opval lende vermelding van dit dorp in de vele archiefbronnen die Dekker onder ogen kreeg werd genoteerd. Dit resulteerde in een grote hoeveelheid gegevens over de middeleeuwse geschiedenis van Wemel dinge. Vermoedelijk is van geen enkel ander Zeeuws dorp zoveel historische infor matie uit de middeleeuwen bekend. Inmid dels heeft Dekker dit materiaal tot een leesbaar geheel verwerkt, zodat de geschie denis van een klein Zeeuws dorp met zijn specifieke bijzonderheden in boekvorm tot leven kan komen. De studie vormt een voorbeeld van hoe een middeleeuwse geschiedenis van een dorp kan worden uitgewerkt. Het is te verwach ten dat dit boek in de toekomst als zodanig gaat werken. Dit gold ook en geldt nog steeds voor het boek Zuid-Beveland, over de historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen (Assen 1971), en tevens voor het boek Een Schamele landstede, Geschiedenis van Goes tot aan de Satisfactie van 1577 (Goes 2002). Het meer kleinschalige boek over Wemel dinge kan ook een standaardwerk worden, waarmee Wemeldinge en de gemeente Kapelle beter op de historische kaart komen te staan. In het verleden publiceerde de Heemkun dige Kring een studie van Dekker naar de stichting van de parochie Biezelinge aan het begin van de zestiende eeuw. In het boek wordt de vorming van de nederzetting vanaf de vroegste tijd geschetst, de verplaatsing van het dorp en de verdere groei. Vervolgens worden de belangrijkste families gevolgd waaruit de ambachtsheren van Wemeldinge voortkwa men: de familie van het Blauwhuis, van Schoudee, en Rijn. Van deze families zijn stambomen opgenomen. Later krijgen niet- inheemse ambachtsheren het in Wemel dinge voor het zeggen. Afzonderlijke hoofd stukken worden gewijd aan de territoriale indeling en de waterstaat in het gebied van Wemeldinge. Ook aan de geschiedenis van de kerk wordt uitgebreid, tot in alle details, aandacht besteed, evenals aan de Hervor ming. Met onvermoede bronnen kan Dekker inzicht geven in de wijze waarop de nieuwe godsdienst zich nestelt in de harten van de dorpsbewoners. Dit is een van de meest boeiende, en vernieuwende hoofd stukken, evenals dat over de bevolking en het bestuur in het laatste kwart van de zestiende eeuw. Dekker komt tot een aan vaardbare schatting van het inwoneraan tal, gaat in op welke functies er worden vervuld, wie er tot de plaatselijke elite behoren, wat de activiteiten van de schut tersgilden en de rederijkers waren, en wat de middelen van bestaan waren. Bijlagen met de namen van de pastoors van Wemel dinge, de kapelaans van de altaren in de kerk, de kapelaans van de Paardenkapel in Zwaak, de tekst van de grafzerken in de kerk, en een index op plaats- en persoons namen besluiten het boek. De omvang van het boek is 240 pagina's en het wordt ver luchtigd met een aantal illustraties. Ver koopprijs is 22,50. Het boek wordt uitge geven door de Koperen Tuin in samenwerking met de Heemkundige Kring De Bevelanden en is te koop bij De Kope ren Tuin in Goes. Bij het ter perse gaan van deze Spuije was de verschijningsdatum gepland in de week van 22-28 oktober. 35

De Spuije | 2007 | | pagina 37