Boekindruk Over ambachtsheren en kasteelbergen. De geschiedenis van twee buitenplaatsen in Kloetinge. Geschreven door Marian Lenshoek-Smeets en Ronald van Immerseel, met medewer king van prof. dr. P. Leupen. Uitgegeven in 2006 door De Koperen Tuin, Goes. ISBN- 10-9076815003. Te koop in de boekhandel voor €27,50. Het boek vertelt het verhaal van de twee Kloetingse buitenplaatsen en hun bewo ners. Het zijn het Jachthuis van de ambachtsheerlijkheid Kloetinge en de bui tenplaats Kloetinge. cEen buitenplaats is een complex dat wordt gevormd door een kasteel of historisch huis met een daarbij behorend park met een oppervlakte van tenminste één hectare, waarvan de eerste aanleg dateert van vóór 1850'- aldus de schrijvers in de inleiding van het boek. In de eerste hoofdstukken wordt aandacht besteed aan het ontstaan van het dorp Kloetinge in het midden van de tiende eeuw en de ontwikkeling tot het huidige dorp. Een apart hoofdstuk is gewijd aan Zeeland en de ambachtsheren, waarin het ontstaan en de ontwikkeling van de ambachtsheer lijkheid op heldere wijze uiteengezet wordt. Omstreeks 1150 werden de ambachtsheren door de graaf (van Vlaanderen) erkend als de dragers van overheidsgezag in hun eigen gebied. Ze zorgden voor de belasting inning, het bestuur en in beperkte mate voor de wetgeving. Als schout waren ze belast met de lokale rechtspraak. De gra ven van Holland en Vlaanderen probeer den ten koste van elkaar hun macht over Zeeland te vergroten en uit te breiden. Afb. 1. De blauwdruk van het nieuwe herenhuis aan het Marktveld. (Collectie Gemeentear chief Goes.) 38

De Spuije | 2007 | | pagina 40