Afb. 2. Het jachthuis in 1903, met de ambachtsheer in de deuropening naar het terras. (Collectie mevrouw J. van Dijk van 't Velde.) Door de beide graven tegen elkaar uit te spelen konden de Zeeuwse ambachtsheren hun onafhankelijkheid lang behouden. De eerste vermeldingen over de ambachts heren van Kloetinge stammen uit het begin van de dertiende eeuw. Na verloop van tijd verliezen de ambachtsheren toch een deel van taken (rechten) o.a. de rechtspraak en de belastinginning. In de Franse tijd (1795- 1813) worden de heerlijke rechten afge schaft. Na een gedeeltelijk en tijdelijk her stel van een aantal rechten verliest de ambachtsheer in 1848 iedere vorm van regeermacht. Wat rest zijn de enkele 'heer lijke rechten' in de vorm van zakelijke rechten, bijvoorbeeld: het weiderecht of het recht van overpad. Vervolgens wordt de geschiedenis van het Jachthuis en de buitenplaats behandeld. Het eerste ambachtsherenhuis stamt uit de tweede helft van de achttiende eeuw en was gelegen aan het Kerkplein tegenover de kerk. In 1843 kwam het huis in het bezit van de familie Clottenbooke Patijn, het werd in 1880 verkocht en een jaar later afgebroken. De familie had daarvoor al zijn intrek genomen in het in 1871 gebouwde Jacht huis. Het huis was niet bestemd voor per manente bewoning maar diende als buiten huis (o.a. in het jachtseizoen). In 1922 kwam het via vererving in het bezit van de moeder van de huidige eigenaresse. In 1984 werd Mevrouw Van Dijke van 't Velde-Rademacher Schorer ambachts vrouw van Kloetinge. De eerste vermeldingen van de buiten plaats Kloetinge stammen uit 1731-1748 en 1769. Het bestond uit het oorspronke lijke huis en koetshuis, waar steeds meer werd aangebouwd en waar stukken grond aan werden toegevoegd. De buitenplaats is niet ontstaan uit het naastgelegen Jacht huis. Het heeft zich sinds 1731 zelfstandig ontwikkeld tot de huidige buitenplaats. Veel aandacht wordt besteed aan de vroe gere bewoners, waaronder opvallend veel predikanten waren. In 1895 kwam de bui tenplaats in het bezit van de familie Lenshoek. In 1916 werd de oude pastorie aangekocht (het geboortehuis van de oprichter van het 39

De Spuije | 2007 | | pagina 41