De heren Lenshoek Mij dunktwij zien het nog. Cees de Vries Een rentmeester is degene die voor een eige naar een goed beheert, in de meeste geval len onroerend goed: een landgoed, een hoeve of los land. Hij is de ontvanger van rente, huur dan wel pacht en fungeert als admini strateur. Het is een vertrouwensfunctie die vaak van generatie op generatie overgaat. De familie Lenshoek te Kloetinge is zo een met naam en faam bekend staand rent meestersgeslacht. Zij hebben zich omst reeks 1800 in Zeeland gevestigd. Hier volgt een relaas van de laatste twee telgen uit dat geslacht. Zij kijken terug op de ontwikkelingen die tijdens hun leven de samenleving veranderd hebben. Een periode waarin zij zich steeds bewust waren van de verantwoordelijkheden die hun functie met zich meebracht. Wim: 'Het is in onze familie traditie om ook naar de belangen van anderen te kijken en waar nodig daarmee rekening te houden. Zodoende trachten wij tot een weloverwo gen oordeel te komen. Deze uitkomst kan dan omgezet worden in een daaraan gekop peld beleid. Mijn familie heeft dan ook een aantal gene raties ambten bekleed en functies uitge voerd die een dienend karakter hadden. Persoonlijk ben ik altijd uitgegaan van de goede trouw van degenen die mijn pad kruisten, uiteraard tot het moment waarop het tegendeel bleek. Noblesse oblige is ons richtsnoer en ik probeer mij daaraan te houden'. Jan: 'Het heeft mij en mijn broer dan ook zeer verwonderd dat bij de verkoop van een stuk grond in Krabbendijke, tijdens de akte van transport bij de notaris, de gemeente Reimerswaal om de hoek kwam zeilen. Het bleek dat de gemeente een stroman had ingehuurd om te voorkomen dat zij als kandidaat-koper bekend zou worden. De gemeente ging ervan uit dat een en ander prijsopdrijvend zou gaan werken. Wij hebben de gronden aan de hoogstbie dende gegund. Als wij geweten hadden dat de gemeente geïnteresseerd was geweest dan had dit geen invloed gehad op de prijs bepaling. Er is hierover wel een rel in de gemeente raad ontstaan en ook de pers heeft hierover uitvoerig bericht. Ik heb gelezen dat een raadslid heeft gezegd dat een dergelijke formule in de bouwwereld heel gebruikelijk is en dat de gemeente zich hieraan mag conformeren. Met de bouwfraudes in het achterhoofd lijkt het mij een gewaagde stelling. De gemeente heeft hierna het door haar gekochte stuk grond, een boomgaard, aan de stroman verpacht voor 800,- per hec tare, wat in mijn ogen een vriendenprijsje is. Er werd bij die gelegenheid gesproken over een beloning voor bewezen diensten'. Bij de geboorte van Wim, W.F.K., 8 febru ari 1924 en Jan, J.A.N., 20 april 1925, zat de familie Lenshoek al meer dan honderd jaar stevig in het Zeeuwse zadel. De familie komt oorspronkelijk uit de omgeving van Kerkwijk in de Bommelerwaard, waar zij sinds 1650 een vooraanstaande plaats bekleedde. Enkelen hebben zich omstreeks begin achttiende eeuw via Zaltbommel in Zeeland gevestigd. De reden hiervan is tot op heden niet geheel zeker maar kan te maken hebben met politieke achtergron den, dan wel met godsdienstige aangele genheden. Een van de telgen heeft eens gezegd dat het vertrek uit Kerkwijk hem veel strijd heeft gekost en verder schrijft hij: 'Want men is altijd gehecht aan eene plaats waar men geboren werd en gewoond heeft. Ik vertrek doch met het bewustzijn ook niet geheel doelloos in deze gemeente geleefd en gewerkt te hebben'. Hij verwees naar de situatie waarin een streng christelijke en weinig tolerante atmosfeer de overhand kreeg. In ieder geval werd de eerste generatie 2

De Spuije | 2007 | | pagina 4