Afb. 1. Hoeve 'Het Hemel rijk' te Kerkwijk, 1890. (Collectie Maarten van Rossummu- seum, Zaltbommel.) veelal bij Koninklijk besluit benoemd (door Willem I) en dat geeft aan dat de familie geen patriottistische achtergrond had. Ook al kwamen zij van ver, de eerste gene ratie kon al snel een stempel zetten op het Zeeuwse bestuur en de rechterlijke macht. Immers Hendrik Lenshoek (1778-1846) was rechter te Goes en lid van Provinciale Staten van Zeeland, Egbert Petrus Lenshoek (1785-1868) was ondermeer notaris en burgemeester van Wolphaarts- dijk en ten slotte Peter Lenshoek van Kerkwijk (1738-1816) was burgemeester van het Hulsterambacht. Wim: 'Wij stammen in rechte lijn af van Egbert Petrus Lenshoek die voor onze familie een echte kwartiermaker is geweest. Toen hij in Zeeland arriveerde was hij nog vrijgezel. Hij is in 1810 aange steld als secretaris van de gemeente Wolphaartsdijk en hij heeft deze functie maar een jaar vervuld. Daarna is hij nota ris te Colijnsplaat geworden en resideerde later als notaris te Wolphaartsdijk. Daar werd hij tevens tot schout benoemd en daarna tot burgemeester. In 1853 werd hij uit zijn ambt ontslagen maar bleef raadslid en in 1854 werd hij tot wethouder benoemd. In 1863 trad hij af aangezien zijn zoon Cornelis Petrus Lenshoek burgemees ter van Wolphaartsdijk was geworden. E.P.Lenshoek vervulde naast zijn bestuur lijke functies bij de gemeente nog talrijke andere betrekkingen bij verschillende instanties zoals polderbesturen en kerke lijke organisaties. Hij was daarnaast nog rentmeester van diverse onroerende goede ren in Zuid- en Noord-Beveland. E.P. is tweemaal gehuwd geweest. Eerst met Johanna Henriëtta Eversdijk (1793-1821) en later met Wilhelmina Margarita Dresselhuis (1795-1828). Beide echtgenotes zijn jong gestorven. Veel vrouwen stierven in het kraambed en het is heel wel moge lijk dat deze vrouwen aan complicaties zijn overleden. Ook de kindersterfte was in die tijd zeer hoog. Of Egbert Petrus in zijn begintijd nu heim wee had of niet, vaststaat dat hij toen regelmatig zijn ouderlijk huis in Kerkwijk heeft bezocht. Hij ging te paard. Van Colijnsplaat reed hij naar Kortgene en nam daar het Wolphaartsdijkseveer. Vervolgens reed hij naar Yersekendam. Vandaar nam hij de boot naar Gorishoek. In Tholen aan gekomen heeft hij misschien uitgerust in het logement "Het Wapen van Zeeland" om daarna de Eendracht over te steken. Dezelfde dag kwam hij dan in Steenbergen aan waar hij overnachtte. Via West-Bra bant en na het oversteken van de Maas kwam hij in Kerkwijk aan. Het ouderlijk 3

De Spuije | 2007 | | pagina 5