huis "Het Hemelrijk" was en is een ver sterkte boerderij met een heuvel en omge ven door een gracht. De boerderij functio neert niet meer als zodanig maar is nog wel bewoond. De Egbert Petruspolder, een polder ten westen van Wolphaartsdijk is naar hem vernoemd en zo raakt hij niet in de vergetelheid'. In het spoor van de ruiter uit Colijnsplaat vinden we slechts stof terug en niets meer van het credo van de Franse Revolutie en in haar voetspoor de Bataafse Republiek: vrijheid, gelijkheid en broederschap. Wel bleef de Franse wetgeving: Code Civiel, Code Commerce, Code Penal en ook de rechterlijke en bestuurlijke organisatie van invloed op onze wetgeving. Na de installatie van Willem I werd de oligarchie weer in ere hersteld en het Ancien Regime wilde de verhoudingen tus sen de burgers weer in oude staat terug brengen, vooral op het platteland. Hier had men immers nog niet gehoord van de waar dering van het individu en de eigen verant woordelijkheid die sinds de Verlichting een ideaal was waarvoor gestreden moest wor den. De uitingen in de kunst van die tijd, de Romantiek, en het idealisme gingen aan het proletariaat voorbijZij hadden andere zorgen: hoe in leven te blijven. Arbeid werd uitsluitend gewaardeerd als onderdeel van het productieproces en als gevolg hiervan was arbeid koopwaar. Het arbeidsloon werd bepaald door de wetten van vraag en aanbod en men hield geen rekening met de vraag of de arbeiders met dat loon in mens waardige omstandigheden konden leven (Adam Smith, Wealth of Nations, 1776). Arbeid dus, waar mogelijk voor een honger loon, in een wereld waarin het proletariaat alleen als kostenfactor werd gezien en met zo min mogelijk afgescheept moest worden. Deze situatie heeft in Zeeland veel langer geduurd dan in de rest van Nederland. Een en ander kan te maken hebben met de geïsoleerde ligging van Zeeland en de afhankelijkheid van de arbeidersklasse van de boeren. Een arbeider in het zuidelijk deel van Noord-Holland verdiende aan het begin van de twintigste eeuw 350,- tot 620,- per jaar terwijl een arbeider op Zuid-Beve land 275,- tot 350,- per jaar verdiende. Afb. 2. Dorsmachine (locomobiel) in de Zimmermanpolder, met rechts op de voorgrond W.F.K. Lenshoek, omstreeks 1910. (Collectie W.F.K. Lenshoek, Kloetinge.) 4

De Spuije | 2007 | | pagina 6