Het jaarloon van een inwonende boeren meid bedroeg in de Haarlemmermeer 100,- tot 200,- per jaar en van haar col lega op Zuid-Beveland 40,- tot 90,- per jaar. Reizen was overigens een bezigheid voor de rijken. Een zeer groot deel van de plaatse lijke bevolking kwam niet of nauwelijks verder dan hun geboortegrond. Er was dus in de eerste helft van de negentiende eeuw sprake van een leeg land met weinig initia tief en behoudend van aard. Jan: 'De zoon van E.P. Lenshoek, C.P. Lenshoek, heeft eerst in Utrecht rech ten gestudeerd en werd later ook burge meester van Wolphaartsdijk. Door de koop van hoeven en grond werd hij aldaar ook ambachtsheer. Hij was gehuwd met H.C. Soutendam, geboren in 1837. Hij was bij de bouw van de kerk van Wolphaartsdijk tussen 1861 en 1862 voor het financiële gedeelte verantwoordelijk. Voor de aanvang van de bouw werd een architectuurwedstrijd georganiseerd met als prijs 250,- voor degene die het mooiste en meest originele ontwerp had gemaakt. De prijs is gewonnen door de architecten Hana en Smits uit Amsterdam. De eerste steen is gelegd op 13 mei 1861 door de kleine Egbert Petrus junior die volgens een kroniekschrijver: "Zich goed van deze taak kweet met het glinsterend truweeltje in de nog zwakke vingeren".' Ongeveer anderhalf jaar later werd het in zuiver Byzantijnse stijl opgetrokken kerk gebouw voor de eredienst in gebruik geno men. Cornelis Petrus heeft zich ook ingezet voor de weeskinderen en getracht een weeshuis op te richten 'voor weezen ten platten lande in Zuid- en Noord-Beveland'Hij en enkele medestanders, waaronder J.A. Geill, geneesheer te Nisse en initiatiefnemer, hebben de jammerlijke omstandigheden waarin de wezen verkeerden aan de kaak gesteld en getracht een en ander ten goede te keren. Men was tot de conclusie gekomen dat de wezen die in huisgezinnen waren geplaatst lichamelijk en zedelijk ten gronde werden gericht doordat zij als slaven werden behandeld en verhandeld. De kinderen werden via aanplakbiljetten 'aanbesteed'. Op de biljetten stond het vol gende: BESTEDING De armenmeesters van de gemeente W zul len op 1 maart 1866 aanbesteden de vol gende personen: Jan L., oud 5 jaar Lientje H., oud 7 jaar Kees S., oud 6 jaar enz. Deze publieke afkondiging en aanbieding kwam alleen in Zuid-Beveland voor en was overigens uniek in Nederland. De arm- en kerkbesturen en vooral de pre dikanten wezen het verzoek tot het stich ten van een weeshuis met een daaraan gekoppelde vakopleiding af. Het kerkbe stuur van Wolphaartsdijk had de princi piële bezwaren als volgt geformuleerd: 'Als de jongens een vak leren zullen zij worden opgevoed boven hun stand waarin hun ouders verkeerden'. Bovendien werd de vrees uitgesproken dat daardoor een tekort aan arbeidskrachten in de landbouw zou ontstaan. De overheid zelf bemoeide zich niet met dergelijke aangelegenheden. De armenzorg en ook de weduwen- en wezenzorg werd overgelaten aan de kerk en de plaatselijke armbesturen. In die tijd was de algemene gedachte dat de overheid alleen mocht ingrijpen als de openbare orde en veilig heid in gevaar kwam. 'Nachtwakersstaat' werd deze vorm van overheidsbemoeienis genoemd. Wim: 'Bouwen zat C.P. Lenshoek in het bloed. Hij heeft een monumentaal pand Villa Nova laten bouwen, welke villa in 1866 gereed kwam. Villa Nova had een kasteelachtige allure. Er waren prachtige perken en boomgaarden aangelegd. Er was een koetshuis en woonruimte voor het per soneel. Er werden feesten en jachtpartijen georganiseerd en het was een komen en 5

De Spuije | 2007 | | pagina 7