J. Zandee: 504, Het verhaal van een dwangarbeider Frank de Klerk Zoals veel jongemannen stond Jan Zandee uit Biezelinge in de Tweede Wereldoorlog voor een moeilijke keuze: onderduiken om verplichte tewerkstelling in Duitsland te ontlopen, of gaan. In het eerste geval zou hij zijn familie in groot gevaar brengen, in het tweede geval was zijn toekomst onze ker. Evenals vele anderen koos Zandee voor de tweede mogelijkheid, omdat de eer ste eigenlijk geen optie was. Velen die zoals hij geruime tijd in Duitsland moesten wer ken en werden uitgebuit, hebben hun erva ringen op papier gezet. In dit boek heeft Zandee dat op zijn beurt gedaan. Is dit boek dan meer van hetzelfde, dat elders al eerder is gepubliceerd, of voegt het iets toe aan de bestaande literatuur? Ik denk het laatste. Zandee combineert een oog voor details en sfeer en een goed geheugen met een collectie foto's en originele documenten uit zijn Duitse periode. Daarmee kan hij een levendig beeld schetsen van hetgeen hem overkwam in Duitsland, en dit bijna van dag tot dag. Hij kwam te werken op afdeling 504 van Daimler-Benz bij Stuttgart, waarmee de titel van het boek verklaard is. De slepende gang van zaken in de fabriek dag in, dag uit, het voorzich tige saboteren van de productie, de omgang met andere dwangarbeiders, dit alles komt uitvoerig aan bod. Zo goed en zo kwaad als dat ging zocht Zandee in Duitsland zijn moeilijke weg. Na veel ontberingen keerde hij op 4 mei 1945 naar huis terug. De meeste boeken die door dwangarbeiders geschreven zijn stoppen hier. Zandee gaat echter verder. Hij beschrijft zijn thuis komst, en de onthutsend geringe belang stelling die er was voor zijn ervaringen. Nederland was zich aan het herstellen van de oorlogsontberingen, er moest worden opgebouwd, en met achteromkijken lukte dat niet, was de algemene houding. Het verwerken van de moeilijke jaren in Duits land kwam pas in de tientallen jaren daarna. Achterin het boek heeft de schrij ver interessante teksten en kopieën van documenten opgenomen die aangeven hoe de directie van Daimler-Benz in eerste instantie tegen de oorlogsjaren aankeek, in een boek over het honderdjarig bestaan van het bedrijf. Binnen de directie bestond de neiging om de mensonwaardige omstan digheden waaronder de dwangarbeiders te werk werden gesteld te verdoezelen. Dank zij reacties van Zandee en anderen moest het bedrijf nadien toegeven dat het in de oorlog onevenredig geprofiteerd had van buitenlandse dwangarbeiders, en boven dien slecht voor hen had gezorgd. Zandee heeft zich in de loop der tijd opgeworpen als belangenvertegenwoordiger van dwang arbeiders in Duitsland, die soms onterecht het stempel van collaborateur opgedrukt kregen. Dit boek is een duidelijk antwoord op deze misvatting. Het stevig ingebonden boek is verkrijgbaar bij de schrijver, J. Zandee, Spanjaardstraat 11, 's-Heer Hendrikskinderen. 36

De Spuije | 2007 | | pagina 38