Inhoud Woord vooraf Woord vooraf 2 13 16 18 19 20 22 23 29 30 33 34 35 36 37 37 38 De heren Lenshoek Cees de Vries De Koningspolder; de herkomst van de naam Johan Conijn De kroegbaas van 's-Heer Hendrikskinderen W.P. den Toom De mosselfabriek te Wemeldinge Frank de Klerk Nieuws vanuit het museum Erna Beuger Foto's van enkele activiteiten van de Heemkundige Kring Uitgebeeld verleden van Goes De wonderbaarlijke bevalling van Lena Bruinzeel J.H. Midavaine Jaarvergadering 2008 Bruggen in heel Nederland - Behalve naar Noord-Beveland Jan de Jonge Zoekplaatje Boekpresentatie: 'Zijn levensavond zal niet donker zijn' Hanny Louisse Middeleeuwse geschiedenis van Wemeldinge Frank de Klerk J. Zandee: 504, Het verhaal van een dwangarbeider Frank de Klerk Boek over de zuidwestelijke delta van Nederland en Vlaanderen Reacties van lezers Boekindruk: Over ambachtsheren en kasteelbergen Hugo de Potter De naam Lenshoek zal velen op de Bevelanden bekend in de oren klinken. In hun functie van rentmeester is de familie Lenshoek decennialang betrokken geweest bij de maatschap pelijke veranderingen die zich gedurende die periode in hun werkgebied voltrokken. Cees de Vries heeft een aantal gesprekken gevoerd met twee mannen uit dit geslacht: de heren Wim en Jan Lenshoek. Aan de hand van deze gesprekken schreef De Vries het artikel waar we deze keer mee openen. We krijgen daarin een boeiend beeld van de mens achter de rent meester. Niet alleen aan het begin, maar ook aan het eind van deze Spuije komt de naam Lenshoek in beeld. Nu bij de bespreking door Hugo de Potter van een boek over twee Kloe- tingse buitenplaatsen. Halverwege de achttiende eeuw werd in het westen van Zuid-Beveland een polder ingedijkt die de naam Koningspolder zou krijgen. In die tijd was er nog geen sprake van een Neder landse koning, waar de polder naar vernoemd zou kunnen zijn. Johan Conijn zocht en vond een antwoord op de vraag waar de naam dan waarschijnlijk wél op gebaseerd was. In 1832 speelden zich zonderlinge zaken af in Kattendijke. De intriges rond de bevalling van Lena Bruinzeel brachten zelfs de burgemeester op de been om de ware toedracht aan het licht te brengen. J.H. Midavaine vertelt er over in een amusant verhaal. Verder in deze Spuije, naast de gebruikelijke rubrieken, veel aandacht voor recent versche nen publicaties over de Bevelanden. Daaronder bevinden zich twee uitgaven van de Heem kundige Kring. Op het moment van schrijven van dit 'woord vooraf heeft de publicatie van een door Jan de Jonge geschreven boek over de landarbeidersvereniging 'Noord-Beveland' 'Zijn levensavond zal niet donker zijn' zojuist plaatsgevonden. Inmiddels bereiden we ons voor op de presentatie van het langverwachte boek van prof. dr. C. Dekker over de middel eeuwse geschiedenis van Wemeldinge (publicatie i.s.m. de Koperen Tuin). We hopen als Heemkundige Kring in de toekomst in staat te zijn meer van dergelijke uitgaven te verzor gen. De redactie 1

De Spuije | 2007 | | pagina 3