Westarschelde Afb. 6. Situatietekening (schets) van het executieterrein. (Collectie Sakkers IHouterman, Vlis- singen.) Na de oorlog vertelt hij de executies van enige afstand te hebben gezien. De gevan genen moeten, nadat ze uit de vrachtwagen zijn geklommen, onderlangs de duinen langs een omweg tegen een hoog duin opklimmen. Boven aangekomen is het vuurpeloton, dat zich enigszins in de diepte bevindt, reeds aanwezig. De gevangenen, van wie de polsen met touwen zijn vast gebonden, worden in een rij opgesteld met hun rug naar de zee. Als het vuurpeloton gereed is, worden de executies voltrokken, waarna een Duitse legerarts bij allen de dood constateert. De lichamen worden ter plaatse in het duinzand begraven. Na de oorlog In het voorjaar van 1945 wordt met behulp van de schets van Rybicki zonder resultaat naar de slachtoffers gezocht. De Pool, die inmiddels dienst doet bij het geallieerde leger in Duitsland, wordt opgespoord. Op 10 januari 1946 bezoekt hij de toenmalige gemeentesecretaris van Biggekerke, de heer De Wolf. Zij gaan naar de duinen, waar Rybicki de plaats van de terechtstel ling aanwijst. Na zijn vertrek gaat De Wolf direct samen met de boswachter Stoffel Wijkhuys naar de executieplaats en mar keert deze. Wijkhuys geeft de vindplaats door aan de bevoegde autoriteiten, waarop in bijzijn van de patholoog anatoom Dr. J.P.L. Hulst uit Leiden op dinsdag 15 janu ari een onderzoek wordt ingesteld. In een massagraf bovenop de duinen aan de zeekant worden op ongeveer 1,5 meter diepte de lichamen van de vijf mannen ge vonden, die op maandag 11 september 1944 zijn terechtgesteld. Dichtbij ligt het lichaam van een zesde persoon, dat op 16 januari wordt geïdentificeerd als Johan van der Weij. Hij is daar op dinsdag 19 sep tember 1944 gefusilleerd. De herbegrafenis van Wim Niesthoven en Johan van der Weij vindt plaats op zater dag 19 januari 1946 op de Algemene Be graafplaats te Middelburg. De lichamen van de drie Belgen worden op maandag 21 janu ari onder grote belangstelling in Zelzate (België) ter aarde besteld. Op dezelfde dag wordt Andries Dieleman begraven op de 8

De Spuije | 2008 | | pagina 10