Afb. 2. Uittreksel uit het protocol van benoeming van P.J. van der Mandere tot burgemeester van de gemeente Kapelle. (Zeeuws Archief, toegangsnr. 424, inv. nr. 67.) algemene stemmen werd zoon Paulus Johan door de gemeenteraad als opvolger van zijn vader tot secretaris/ontvanger van de gemeente Kapelle benoemd. Hij kwam hierdoor in een gespreid bedje.4' Dit gold eveneens voor de andere functies. Verstrengeling met Van der Bilt Anders dan Van der Mandere was het geslacht Van der Bilt aanvankelijk van weinig aanzien. Het begon in Zeeland met de koekbakker en later graankoopman Sijwert Jansz. Van der Bilt, die in 1643 poorter van Goes werd.5' Pas enkele gene raties later kwam daar verandering in. Nadat kleinzoon Zijwert van der Bilt in 1719 met Maria Schippers, dochter van de invloedrijke stadhouder van Zuid-Beveland Abraham Schippers in het huwelijk was getreden, was er duidelijk sprake van een opgaande lijn. Mede dankzij het van de familie Schippers afkomstige vermogen kon Zijwerts zoon, mr. Willem van der Bilt, in 1765 de ambachtsheerlijkheid Kloetinge kopen. Vanaf dat tijdstip was Van der Bilt arrivé en daarmee automatisch toegetre den tot de kring van Zeeuwse patriciërs. Een van de kleindochters van mr. Willem van der Bilt, Adriana Isabella van der Bilt, trouwde met mr. Paulus Johan van der Mandere. Twee dochters uit dit huwelijk trouwden met hun neven, de broers mr. Boudewijn Versewel en mr. Jan Cornelis Reinier van der Bilt, zonen van mr. 11

De Spuije | 2008 | | pagina 13