Afb. 4. Het herenhuis aan het Kerkplein te Kapelle, in 1878 gebouwd in opdracht van de familie Van der Mandere op de plaats van de in het voorgaande jaar door blikseminslag afge brande woning. In 1896 werd de woning aan de gemeente verkocht en deed daarna dienst als gemeen tehuis. In de meidagen van 1940 is het pand door oor logsgeweld verwoest. (Collectie gemeentearchief Kapelle.) Frangois Nicolaas van der Bilt. Dit was de broer van Adriana Isabella. Zo was mr. Jacob van der Mandere van moederszijde telg uit het geslacht Van der Bilt en via zijn beide zusters zwager van mr. Boude- wijn V. van der Bilt en mr. Jan C.R. van der Bilt. Mr. Franfois N. van der Bilt, 'rechter ondervrager bij het Trubinaal van eersten aanleg te Goes', vestigde zich in 1814 in Kapelle. Hij kocht daar toen de buiten plaats Bruelis, die zich uitstrekte van de Biezelingsestraat tot aan de Vroonlandse- weg.6) In 1817 werd hij aangesteld als schout van Kapelle. Ook Boudewijn V. van der Bilt woonde vanaf 1840 in Kapelle. Burgemeester van de gemeente Kapelle Op 17 november 1872 was in Kapelle de landbouwer Jan van Duine overleden. Jan van Duine was iemand in de dorpsgemeen schap. Vanaf 1827 vervulde hij als kerk meester en vanaf 1869 als president-kerk voogd een sleutelrol in de Nederlandse Hervormde Kerk in het dorp. Hij was gezworene van de polder de Brede Wate ring bewesten Yerseke en dijkgraaf van de Willem Annapolder. Vanaf mei 1829 was hij burgemeester van de gemeente Kapelle. Zijn gezag onder de collega-landbouwers, die op een enkele uitzondering na van oudsher in de gemeente de dienst uitmaak ten, was voldoende om op de juiste wijze leiding aan het gemeentebestuur te kun nen geven. Dat was overigens verre van eenvoudig want jaloezie en naijver waren altijd latent aanwezig tussen de raadsleden uit Kapelle en die uit Biezelinge-Eversdijk. Grote broer Kapelle en underdog Bieze- linge wisten dat ze tot elkaar veroordeeld waren, maar hadden daar constant moeite mee.7> Het was daarom vanzelfsprekend dat het overlijden van Jan van Duine en de daar door ontstane burgemeestersvacature voor de nodige onrust zorgde. In het artikel 'Perikelen rondom een burgemeestersbenoe ming' in aflevering 54 van de Spuije heb ben we hieraan uitvoerig aandacht besteed. Feit is dat Paulus Johan van der Mandere de nieuwe burgemeester werd. Daar was zeker wat voor te zeggen want als secreta ris/ontvanger van de gemeente was hij vol ledig op de hoogte van het functioneren van het gemeentelijk apparaat, zowel bestuurlijk als administratief. Trouwens, de doorslaggevende factor was dat de fami lie Van der Bilt/V an der Mandere van mening was dat deze post voor hem bestemd was, niet meer en niet minder. Vandaar dat oom Jan C.R. van der Bilt, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland en vertrouwensman van de Commissaris des Konings, adviseerde om neef Paulus Johan als burgemeester te benoemen. Dat stond geheel los van de afweging van de kwalitei ten van de verschillende kandidaten. For- 13

De Spuije | 2008 | | pagina 15