gekozen als lid van de gemeenteraad en vanaf 1866 was hij wethouder. Het overlij den van burgemeester Jan van Duijne was een mooie gelegenheid om een volgende stap te zetten. Het zou tevens helpen om het machtscentrum van de gemeentepoli tiek wat meer richting Biezelinge-Evers- dijk te verplaatsen. Edoch, zijn hardnek kige pogingen om burgemeester te worden waren op voorhand gedoemd om te misluk ken. Adriaan Meijaard zal er een bar slecht gevoel aan overgehouden hebben en veel moeite gehad hebben om tot een loyale samenwerking met de nieuwe burgemees ter te komen. In de gemeente Kapelle bestonden twee algemene armbesturen, één in Kapelle en één in Eversdijk. Deze situatie was overge bleven uit de tijd dat Eversdijk tot in de beginjaren van de negentiende eeuw een aparte burgerlijke gemeente was. Al geruime tijd bestond het inzicht dat dit een ongewenste situatie was die leidde tot ver schillende normen voor de bedeling. Daar kwam bij dat het merendeel van de armen van Biezelinge gaandeweg bedeeld werden door het armbestuur van Eversdijk, dat over een aanzienlijk vermogen beschikte. Met steun van Gedeputeerde Staten moest het niet al te moeilijk zijn om tot samen voeging van de beide armbesturen te komen. In de vergadering van de gemeen teraad van 28 februari 1873 bracht Boude- wijn V. van der Bilt het voorstel ter tafel. Wethouder Meijaard toonde zich een perti nente tegenstander. Het geval wilde name lijk dat hij voorzitter van het armbestuur van Eversdijk was. Het was het begin van een meerdere jaren durende verbeten strijd, in hoofdzaak tussen burgemeester Van der Mandere en wethouder Meijaard, die hierin zijn ware aard liet zien. Als voorbeeld een citaat uit de raadsnotu- len van 25 maart 1874: 'De heer Meijaard zegt, dat hij bij zijne meening blijft en dat het eene onrechtmatige daad zoude zijn, daar bij transactie van het jaar 1802 de werkkring van elk bestuur duidelijk is bepaald en hij zoude dit kunnen bewijzen ...De heer Meijaard herneemt, dat hij met de armen te Kapelle niet bekend is, doch dat hij zijn macht als beheerder van het Afb. 6. Paulus Johan van der Mandere, 1844- 1921. (Collectie gemeentearchief Kapelle.) armbestuur van Eversdijk niet wil verlie zen.' Macht en aanzien, daar ging het inderdaad om. De zaak bleef slepende en bron van erger nis over en weer, tot het in de raadsverga dering van 15 augustus 1878 tot de beslis sing kwam dat de samenvoeging tot één armbestuur voor de hele gemeente vanaf 1 januari 1879 een feit zou worden.11'Dit kwam niet tot stand dan nadat Meijaard zich tot het laatste toe met alle mogelijke middelen had verzet. Adriaan Meijaard had niet veel tijd meer om zijn verlies te verwerken. Hij kwam op 25 februari 1880 te overlijden. Hij was 62 jaar oud gewor den. Relatie met Jan Adriaan Frederiks Jan Adriaan Frederiks te Middelburg was een vooraanstaand bouwkundige die, min of meer achter de schermen, ook in Kapelle invloed heeft uitgeoefend. De oorzaak hier- 15

De Spuije | 2008 | | pagina 17