Merkwaardig nieuws van Historisch Museum De Bevelanden Nel van Leijen, conservator merklappen De merklappententoonstelling 'Opgemerkt en Opgelapt' in de Grote Kerk was een groot succes, bezoekers waren enthousiast en er kwamen vele leuke reacties. Wij heb ben door middel van deze tentoonstelling aan de bezoekers willen laten zien wat er aan merklappen in ons bezit is en door gaans in het depot blijft. Naar aanleiding van deze tentoonstelling hebben we besloten dat we meer met de merklappencollectie gaan doen. In de vaste presentatie is een gang speciaal gewijd aan bekende en onbekende Bevelanders. Hier komt nu extra aandacht voor merk- en stoplappen, want het viel ons op dat in de 'Bevelanders' gang weinig aandacht werd besteed aan de Bevelandse vrouw en haar handwerken. Vanaf nu wordt deze gang regelmatig inge richt met merk- en stoplappen en zaken die hieraan verwant zijn. Sinds december is er het thema 'wat meisjes op de lagere school moesten leren'. Daarna wordt het in april vervangen door de religie in de borduur kunst. Merk- en stoplappen zijn vaak verwant aan vrouwen. Maar menig genealoog kan zijn hart ophalen aan de achtergronden van deze borduurwerken. We hebben al wat informatie over onze lappen maar deze wordt nog regelmatig aangevuld door onderzoek. Vooral tijdens de tentoonstel ling kwamen er mensen met aanvullende kennis. Wij willen deze kennis graag met u delen en willen daarom regelmatig een lap uit onze collectie onder de loep nemen. Om u alvast een voorproefje te geven, beginnen we met een stoplap die zich al geruime tijd in de collectie van het museum bevindt, en gemaakt is te Middel burg. Johanna Maria Lindenaar borduurde deze lap in 1764 bij S S. Dit is de afkorting van de naam van de lerares. Johanna Maria Lindenaar werd 1750 geboren te Middelburg, zij huwt met Johannes de Warem zij krijgen, voor zover nu bekend, een zoon, Aarnout (Anthonie) de Warem die huwt met Magdalena Petronella in 't Anker. Deze zoon vestigt zich met zijn gezin in Goes. Een portret van hun oudste dochter Maria Jacoba De Warem bevind zich in de collectie van het museum. Deze Maria Jacoba huwt met Abraham Toutenhoofd. Hun dochter Maria Johanna Aarnoudina huwt op 15 december 1851 met Adam Willem Rembges van beroep notaris te Kruiningen. De dochter uit het eerste huwelijk van deze Adam Willem, Mina Josephina Rembges heeft ook een eenvoudig letterlapje geborduurd welke zich ook in de collectie van het museum bevindt. Zo kun je nog aardig voortborduren om in merklappen taal te spreken. Momenteel zijn beide lappen in de merklappengang te bekijken. Heeft u suggesties, ideeën een mooie verza meling, of leuke handwerkspulletjes die u eens wilt laten zien, neemt u dan contact met het museum op. 20

De Spuije | 2008 | | pagina 22