In memoriam M.J. Geuze Ad Beenhakker Op 1 december 2007 is Marinus Jan Geuze op 84-jarige leeftijd overleden. Geuze van Sraskerke werd hij wel genoemd, want zijn leven lang was hij sterk verbonden met zijn geboortedorp 's-Heer Arendskerke. Geuze werd op 24 januari 1923 geboren in het Oude Veerhuis op het Eindewege, over het spoor. Na acht klassen van de lagere school te hebben doorlopen (dat kon toen nog) moest hij, zeer tegen zijn zin, het boe renbedrijf van zijn vader overnemen. Veel liever was hij dominee geworden, maar dat zat er voor een eenvoudige boerenjongen toentertijd nog niet in. Toch heeft hij zijn roeping uiteindelijk kun nen volgen. Nadat hij een opleiding tot catecheet had gevolgd, werd hij godsdienst leraar aan de Zuid-Bevelandse scholen en dat is hij tot zijn pensionering gebleven. Ook was hij ouderling van de hervormde gemeente van 's-Heer Arendskerke en leidde hij de zondagsschool. Geregeld ging hij ook voor in kerkdiensten. Tot op hoge leeftijd was hij geestelijk raadsman voor de bewoners van verzorgingshuis Poelwijck. Het bekendst is Geuze echter geworden als kenner van de geschiedenis van 's-Heer Arendskerke. Hij schreef er verscheidene boekjes over, waarvan de twee, 'Het dorp uit mijn schooltijd, 's-Heer Arendskerke in de dertiger jaren', en 'De rust verstoord, 's- Heer Arendskerke in de oorlogs- en bezet tingstijd, 1940-1944', door de Heemkundige Kring De Bevelanden werden uitgegeven. Verder vallen te noemen: 'Op arendsvleu gels, 400jaar Hervormde Kerk 's-Heer Arendskerke', 'Sraskerkse proat' en het bij zonder aardige 'Wat mijn moeder mij ver telde. Het leven op een Zuid-Bevelands dorp rond 1900'. Ook verzorgde hij de fotoboe ken "s-Heer Arendskerke en 's-Heer Hend rikskinderen in oude ansichten deel 2' (het eerste deel was van C. de Ruiter) en "s- Heer Arendskerke in vroegere tijden', en leverde hij materiaal voor De toponymie van 's-Heer Arendskerke' van W.P. den Toom. Zijn laatste publicatie was Wien weunden di toen?', een soort adresboek van 's-Heer Arendskerke omstreeks 1935. Met deze publicaties heeft Geuze laten zien dat ook een eenvoudige amateur een waar devolle bijdrage aan de geschiedschrijving kan leveren. Zijn boekjes zijn zeer in de smaak gevallen bij de inwoners en liefheb bers van Sraskerke en zullen nog dikwijls ter hand worden genomen. 26

De Spuije | 2008 | | pagina 28