De lauwerkrans: behoeft geen nadere toe lichting. De leeuwen met de fakkels: een eerbe toon aan de oprichter, een gedurfd sym bool. Immers, het zijn de Nederlandse leeu wen die de fakkels heffen: Nederland zal herrijzen. Een dergelijke toespeling kon de kunstenaar duur komen te staan. De tekening van het pand aan de Turf- kade: hier begon men in 1892 met een ijzerwinkel, beneden achter in de Ossen- hoofdstraat een smederij en aan de J.A. v.d. Goeskade, aan de haven, een pakhuis voor landbouwwerktuigen. Tot 1902 was dit pand in gebruik. De familie Franken woonde boven de winkel en het echtpaar Goemans woonde waar nu de Frans den Hollanderlaan begint. Afb. 3. Het magazijn bij spoorwegovergang M.A. de Ruijterlaan Poel. y\ Afb. 4. Showroom en kantoren aan de Sin gelstraat (Kerkplein) te Goes. Golven zien wij als we weer iets naar beneden gaan: wat een symboliek in het licht van die tijd. De Nederlandse, de Zeeuwse leeuw verrijst uit de golven! Luc- tor et emergo. Een boom met daarin oranje appeltjes. Nadere toelichting overbodig. De spaden langs de boomstam verwijzen naar de landbouw. De bijenkorf en de bijen in de voet van de tekening de nijverheid. De weegschaal voor de gerechtigheid die, naar men vurig hoopte, met de tijd (de zandloper) weer zou komen. Het wapen van de stad Goes. Linksonder: het magazijn dat in 1917 bij de spoorwegovergang M.A. de Ruijterlaan Poel werd gebouwd. Dit magazijn werd bij de bevrijding door de Duitsers, die het in beslag hadden genomen, in brand gesto ken. In feite de grootste oorlogsschade die Goes, behoudens personen die vermoord zijn, heeft opgelopen. Rechtsonder: showroom en kantoren aan de Singelstraat (Kerkplein) te Goes die in 1902 door de verbouwing van een open bare lagere school tot stand kwam. Kenners zien uit de deuren een Ameri kaanse Caterpillar rupstrekker rijden: Houdt moed eens zal het weer zover zijn! Voor de hedendaagse mens moet het heel moeilijk zijn zich voor te stellen dat de moeilijke leefomstandigheden, waarover men in de krant leest dat die in andere lan den ook nu nog gelden, vijfjaar lang het leven in onze samenleving hebben bepaald. Symbolen zoals die door de heer Melse getekend zijn, konden zelfs levensgevaar opleveren en dat niet alleen door de bezet ter maar zeker ook door zijn stadsgenoten. Immers, kort na de bezetting werd al het systeem van het gijzelnemen ingevoerd. Hiertoe werden door NSB-ers en derge- 28

De Spuije | 2008 | | pagina 30