lijke, lijsten samengesteld waarop eerzame burgers voorkwamen om geslachtofferd te worden ingeval van (verzets-) daden tegen de bezetter. Een gedeelte van op deze lijs ten voorkomende mensen werd naar, in ons geval, concentratiekamp Vught gebracht om daar op eventuele executie te wachten. Een ander gedeelte zat, zelfs onwetend, op reserve thuis. Over heel Nederland werkte de gewone politie, in Goes de gemeentepoli tie, er aan mee. Voorbeelden die mij te bin nen schieten zijn advocaat mr. Zaayer, huisarts dr. Snoek, leraar Duits aan de RHBS Van der Geest, leraar Engels aan de RHBS Hartstra. Van de leraar Van der Geest herinner ik mij een uitlating bij mij in de klas: 'ich lehre nich das deutsch von Hitier ober das Deutsch von Goethe'In mijn klas zaten twee notoire NSB-jongens, Dekker en Van Fraassen. De heer Van der Geest werd ingerekend en weer vrij gela ten. Duidelijk werd dat hij wel op de lijst kwam, want zodra er weer een paar nodig waren werden zowel hij als zijn collega Hartstra door de Goese gemeentepolitie opgehaald. Later werd ook dr. Snoek opge haald. Alle hiervoor genoemde heren zijn wel levend teruggekeerd maar waren voor hun leven getekend. Ik hoop hiermee te Afb. 5. Vijftigjarig jubileum Fa. Franken en van Weel, foto genomen op 15 augus tus 1942. Slechts een deel van het personeel staat op de foto. Het overige personeel was als dwangarbeider naar Duitsland afge voerd. In verband met de noodzakelijke voed selvoorziening en de betekenis daarvoor van het bedrijf, was voor het afgebeelde personeel een uitzon dering van een jaar gemaakt. hebben duidelijk gemaakt, hoe ontzettend groot het risico was voor de heer Melse die gezien zijn eenvoud én vaste overtuiging én populariteit heel wel op de lijst gestaan kan hebben. Mogelijk zijn er in het gemeentearchief nog zulke lijsten bewaard. Het hierboven omschreven werk van de heer Melse verdient een plaats in een echte eregalerij, zo die ooit zal worden samenge steld, en niet in een donker hoekje van het gemeentearchief Goes. Ter gelegenheid van het verschijnen van dit artikel in de Spuije en het afdrukken van de herdenkingsteke ning op de voorpagina hoop ik dat de origi nele tekening op een waardige plaats in het Gemeentehuis van Goes zal worden geplaatst. Melse, Johan (Johannes), Goes 19 juli 1887 - Goes 17 juni 1968. Schilder en grafi cus. Was leraar aan de ambachtsschool en de vakschool voor meisjes te Goes. Hij schil derde impressionistische landschappen en stillevens maar werd vooral bekend door zijn gelegenheidsgrafiek in hout- en lino snede, zoals ex-libris en nieuwjaarswensen. Hij illustreerde boeken en weekbladen. 29

De Spuije | 2008 | | pagina 31