X)newesen oi) sqosj Afb.2. Links de herberg 'Het wapen van Driewegen' omstreeks 1915. (Foto uit het boek.) den ingebouwden westtoren. Rechte slui ting. Het schip is overdekt door een houten tongewelf met ribben. Statige westgevel met trappen en met vier uitgemetselde pilasters, waarvan die aan de hoeken tot de goot opgaan en de middelste tot de tweede trap; geprofileerde zandsteenen horizontale band onder-, en band in den top. Top met drie trappen, de onderste met aanzetten van zandsteenen voluten, de tweede met bollen en de derde met vleugelstukken. Versierde deuromlijsting in het midden, poort met sluitsteen in den boog tusschen pilasters met zandsteenen Toskaansche kapiteelen en hier boven een architraaf en een doorbroken fronton. In het fronton een stichtingssteen met 18 regelig opschrift en festoen. En hier boven een venster met geprofileerde boven en onderdorpel, waarop een festoen. Open achterkant koepeltje op de westgevel. Moderne ramen in de zijvakken'. De laatste grote restauratie van de kerk vond plaats in de jaren 1985 en 1986. In het boek is ook een lijst opgenomen van alle predikanten (51 in totaal). Van hen is er één vermoord: Nicolaas van de Velde in 1687. Naast een kerk hoorde een dorp ook kroe gen te hebben. In de zeventiende eeuw telde Driewegen drie herbergen. De parochieherberg was een van de belang rijkste gebouwen van het dorp omdat alle belangrijke vergaderingen en bijeenkom sten hier plaatsvonden. Vanaf 1615 kon het dorp beschikken over een eigen onderwijzer. Zoals overal op het platteland stond hij in dienst van de kerk. Zijn karige loon werd aangevuld met inkomsten uit de funkties van koster, voor zanger, klokkenluider en uurwerkopwin- der. Het huidige schoolgebouw stamt uit 1912 en is daarna steeds aangepast aan de door de overheid gestelde eisen en aan de nieuwe onderwijsvormen. De laatste, vervallen, molen van Driewegen werd in 1968 afgebroken en de vele nog bruikbare onderdelen werden gebruikt om andere molens op te knappen. 39

De Spuije | 2008 | | pagina 41