en vlaggen ze daar ook al? Hier lopen er al met Oranje op. Er wordt beweerd dat er op Colijnsplaat gevlagd wordt, maar ik weet niet of dat waar is. Wij hebben voor morgen niets te leren en nu ook niets te doen. Van middag hebben we nog een uur school en dan vrij. Daarna kan ze het waarschijnlijk in huis niet meer uithouden, want pas twee dagen later schrijft ze verder: Ja, Annie nu is het donderdag en in de tus sentijd is er heel wat gebeurd, 'k Zal probe ren je alles geregeld te schrijven, maar of dat lukt weet ik niet. Op die bewuste dins dag toen ik aan je brief begonnen ben, heb ben we 's middags helemaal geen school meer gehad. Op 12 uur gingen we dus uit school naar huis. Overal waar je langs kwam, zag je vlaggenstokken verschijnen. Ik dacht, o, dat zal bij ons nog wel niet zo zijn, maar toen ik thuis kwam was er bene den niemand te bekennen. Aangezien ik een beetje lawaai boven hoorde duvelde ik de trap op. En jawel hoor. Daar waren ze met z'n drieën bezig de vlag aan de stok te doen, pa, moeder en meneer Mulder. Ik schrok me rot, kun je begrijpen! Even later stak pa als eerste Kortgenaar de vlag buiten het raam. Wat een feest! Het duurde geen drie minu ten of er volgden er meer. En zo waren er na een poosje een hele rij vlaggen aan het wap peren. Maar o wee! De pastoriemoffen kwa men eens buiten kijken. Meer als kijken deden ze echter niet.Toch had het gekijk van die lui gevolgen. De waarnemend bur gemeester Salomé kwam huisje na huisje vragen of ze toch alsjeblieft de vlaggen wil den binnenhalen, want anders werd hij er voor opgepakt. Wat doe je dan anders als de vlag weer binnenhalen, hè? Net als de rest van Nederland had ook Noord-Beveland een Ordedienst (OD), een illegale verzetsbeweging. Na de bevrijding zou de OD helpen om het bestuur van Nederland weer in orde te krijgen. Het was gevaarlijk om hier lid van te zijn. Als ze werden opgepakt door de Duitsers konden ze in de gevangenis komen. In het ergste geval werden ze doodgeschoten. Afb. 2. Andries Dieleman (1908 - 1944). Collectie gemeentearchief Noord-Beveland.) Wie waren deze mannen? Schoenmaker J. van Halst uit Wissen- kerke. In 1955 werd hij zelfs burgemeester van Wissenkerke. Drukker A. Markusse uit Wissenkerke en marechaussee A.M. Westdorp uit Kortgene. Eén van de grootste herrieschoppers op die gedenkwaardige vijfde september is een zekere Janus Leijnse uit Middelburg. Hij staat daar bekend als de 'Spanjool', omdat hij in de Spaanse burgeroorlog tegen de troepen van Franco had gevochten. In 1944 zit hij in Kamperland ondergedoken. Leijnse weet een aantal jonge mannen rond zich te verzamelen en besluit naar Kam perland op te trekken. Markusse van de OD vindt dat zij te veel risico nemen en vraagt Andries Dieleman, die hij toevallig ontmoet, hen van hun voornemen af te brengen. Dieleman wordt door de groep echter zo enthousiast gemaakt, dat hij meegaat naar Kamperland. Daar maken zij de veerboot naar Veere onklaar. 3

De Spuije | 2008 | | pagina 5