In de middag trekt de groep, die inmiddels de beschikking over vier auto's heeft, opnieuw naar Kamperland. Daar nemen zij vier Duitsers gevangen. Ook hun wapens krijgen ze in handen. Twee andere solda ten kunnen net op tijd wegkomen. Zij geven lichtseinen richting Veere. Na een poosje komt een Duits marinescheepje kij ken wat er aan de hand is. Het schip wordt door de groep Leijnse beschoten met de buitgemaakte geweren. De Duitsers schie ten terug met kogels en granaten. Hierdoor vliegen twee boerderijen in brand. In één ervan komen acht paarden in de vlammen om. Leijnse en zijn vrienden trekken zich terug en nemen hun krijgsgevangenen mee. Nu komen de Duitsers aan land. Ze horen dat vier van hun soldaten gevangen geno men zijn. Ze dreigen 70 inwoners van Kamperland te zullen doodschieten als de militairen en hun wapens niet voor 23.00 uur die avond terug zijn. Leijnse en zijn mannen zijn er inmiddels vandoor gegaan en hebben hun gevangenen als presentje bij de OD in Wissenkerke achtergelaten. Onder begeleiding van een marechaussee worden de Duitsers uiteindelijk naar Kamperland teruggebracht. De Duitsers zijn woedend! De volgende dag stuurt kolonel Oberst Reinhardt, de Insel- kommandant van Walcheren, soldaten om orde en rust op Noord-Beveland te herstel len. In Kamperland wordt een dertigtal mensen gegijzeld uit voorzorg tegen aan vallen van partizanen. Deze mensen wor den dezelfde dag overigens weer vrijgela ten. Hierna trekken de Duitsers naar Wissenkerke, waar zij neerstrijken in café 'Wielerrust' van dhr. Beije. In het dorp wordt een willekeurig aantal mensen gearresteerd. Ze worden naar het café gebracht, waar zij worden gedwongen om te praten. Misschien zijn toen enkele namen genoemd. Een andere lezing is dat enkele deutschfreundliche meisjes namen Afb. 3. Boerderij 'Wilhelmina' aan de huidige Vlietenburgweg. (Collectie gemeentearchief Noord-Beveland.) 4

De Spuije | 2008 | | pagina 6